Güneş Yanıkları için Maskeler

Güneş Yanıkları için Maskeler

Yoğun bir çalışma döneminden sonra çıkılan yaz tatillerinde güneş ve denizin tadını doyasıya çıkarmak lazım. Ancak bunu yaparken güneş ışınlarını ve güneş yanıklarını göz ardı etmemek gerekir. Güneş yanıkları için dışarıya çıkmadan önce koruyucu kremler ya da maskeler kullanılır. Ancak bazen ne kadar önlem alınırsa alınsın güneşten dolayı istenmeyen lekeler ortaya çıkar. Bu güneş yanıkları için maskeler ve kremlerin kullanımı kalıcı iz oluşmasını engeller. Hazır olarak satılan güneş yanığı kremlerinin yanında doğal malzemeler ile hazırlanan cilt maskeleri de kullanılır. Bu maskelerden en fazla tercih edilenlerini yazımızda sizler için ele aldık. Siz de güneş yanıkları ve lekeleri için bu maskelerden her hangi birini deneyip, uygulayabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Güneş Yanıkları için Maskeler

Salatalık Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • 1 kaşık yoğurt
 • Bir kaşık yulaf unu
 • 1 adet salatalık
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Maske için ilk olarak salatalığı rendeleyin. Ardından diğer malzemeler ile birlikte bir kase içinde karıştırın. Karışım homojen kıvam alınca yüzünüze sürün. Yaklaşık yarım saat bu şekilde bekletin. Ardından ılık su ile maskeyi ciltten durulayabilirsiniz.

Yulaf Unu Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • 2 kaşık yulaf unu
 • Yarım tatlı kaşığı soda
 • Yeterli miktarda su

Yapılışı

Temiz ve uygun büyüklükte bir kase içine un ile sodayı alıp karıştırın. Karışım homojen ve yüze sürülecek kıvam alana kadar su ekleyin. Maske karışımı hazır olunca temiz cildin tamamına uygulayın. Masaj yaparak cildinize uyguladığınız maskeyi 10 dakika kadar bekletin. Süre sonunda su ile durulayıp temizleyebilirsiniz.

Limon Suyu Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • Yarım limon
 • 1 adet yumurta

Yapılışı

Maske için ilk olarak yumurtanın akı ile sarısını ayırın. Maske içine yumurtanın akını koyun. Üzerine yarım limonun suyunu sıkın. Homojen kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüzün her yerine karışımı güzelce sürün. Kuruyup sertleşene kadar bekletin ve sonra ılık su ile maskeyi cilt üzerinden çıkarın. Bu şekilde hazırladığınız cilt maskesi aynı zamanda siyah noktalar için de etkili bir maske olacaktır.

Maydanoz Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • Yarım demet maydanoz
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Biraz limon

Yapılışı

İlk olarak maydanozları rondodan geçirin. İyice kıyılan maydanozların üzerine yoğurt ve limon suyunu ekleyip karıştırın. Homojen kıvam alan maske karışımını cildinize uygulayın. Yaklaşık 40 dakika beklettikten sonra cildinizden maskeyi çıkarabilirsiniz.

Güneş yanıkları için doğal çözümler olarak yukarıdaki maskeleri uygulayabileceğiniz gibi sadece tek malzeme ile de bu lekeleri yok edebilirsiniz. Güneş lekelerini azaltmak için sadece yoğurt, bal ya da elma kullanabilir, bu malzemeleri yüzünüze sürüp biraz beklettikten sonra soğuk su ile çıkarabilirsiniz. Özellikle güneş lekelerinin üzerine bu malzemeleri sürdüğünüzde kısa sürede renkleri açılıp zamanla yok olacaktır.

Güneş lekeleri için doğal çözüm yollarını uygularken sadece tek bir maske ya da malzemeyi kullanmanızı öneririz. Diğer türlü, birden fazla maske ya da malzeme aynı anda uygulandığında birbirlerinin etkilerini yok edip yarar yerine zarara neden olabilir. Bunu önlemek için doğal uygulamaları tek tek yapmak gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Yoğurt Maskesi Tarifleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir