Kahve Lekesi Nasıl Çıkar Halıdan
Pratik Bilgiler

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar Halıdan

Kahve ve çay lekesi, temizlikte en sık karşılaşılan lekelerin başında gelir. Evde, iş yerinde ya da dışarıda her hangi bir mekanda yaşanan küçük kazalar bu lekelere neden olur. Her ne kadar kaza ve leke küçük olsa da çıkarılma aşaması zaman zaman güç ve yorucu olur. Bu nedenle bugün kahve lekesi nasıl çıkar halıdan sorusundan yola çıkarak sizlerle halı temizliğinde kahve lekeleri için pratik bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar Halıdan

Halıya kahve döküldüğünde ilk yapılması gereken seri hareketler ile müdahale etmektir. Ancak bu müdahalede acele ederken halınıza zarar verecek bir ürün kullanmamaya dikkat edin. Bunun için yeni bir halı aldığında yıkama ve temizleme talimatlarına göz gezdirin. Nasıl malzemeler ile temizleyebileceğiniz hakkında bilgi edinin. Bu bilgileri kullanarak rutin temizlik ya da acil durumlarda gerekli olabilecek malzemeleri temin edin. Satın aldığınız halı temizleyicisinin halı rengine zarar vermeyeceğinden emin olun. Bunun için görünmeyen bir kısmına az bir miktar uygulayın. Daha sonra deterjanı duruladığınızda halı renginde değişiklik yoksa temizlik için bu deterjanı kullanabilirsiniz.

Halıdan kahve lekesi çıkarmak için acil müdahale önemlidir. Kahvenin döküldüğünü gördüğünüzde evinizde misafirleriniz olsa bile hemen müdahale edin. Kahvenin halı içine daha fazla gitmemesi için temiz bir kağıt havlu ya da bez ile fazlasını alın. Bu işlem için kullandığınız kağıt havlu ıslandıkça yenisini koparıp bastırmadan sadece ıslaklığı almaya devam edin. İlk aşamadan sonra deterjan, ılık su ve sirkeden oluşan bir karışım ile lekeyi temizleyin. Çok fazla bastırmadan dairesel hareketler ile kahve lekesinin tamamını sildikten sonra deterjanın lekeye işlemesi için bekleyin. Bir kaç dakika bekledikten sonra bezi temizleyip deterjanlı karışımı durulamak için kullanın. Leke üzerinden tamamen deterjan kalıntılarını aldıktan sonra halının kurumasını bekleyin. Halı kuruduktan sonra hala leke varsa, aynı işlemleri, leke tamamen yok olana kadar uygulayın.

Anında müdahale edemediğiniz, kurumuş kahve lekesini halıdan çıkarmak içinse ilk olarak lekeyi yumuşatmanız gerekir. Lekeyi yumuşatmak için üzerine kaynar su döküp 20 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda leke büyüklüğüne göre yeterli miktarda karbonatı lekenin her yerine serpin. Temiz ve nemli bulaşık süngeri ile dairesel hareketler yaparak leke üzerini silin. Halıdan leke çıkmaya başlayacaktır. Tamamen lekeden kurtulduktan sonra halınızı temiz su ile durulayın. İşte kurumuş kahve lekesinden eser bile kalmadı.

Yazımızı beğendiyseniz Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi videoları izlemek için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir