Kağıttan Çiçek Yapımı

Kağıttan Çiçek Yapımı

Kağıttan çiçek yapımı çalışması ile rengarenk çiçekler hazırlayabilirsiniz. Yapım aşaması son derece kolay olan bu çiçekleri farklı pek çok yerde kullanmak mümkün. Büyük boyuttan hazırladığınız çiçekleri duvar süsü, orta boyutta hazırladıklarınızı paket süsü ve küçük boyuttakileri özel gün kartları için kullanabilirsiniz. İstediğiniz renklerde ve boyutlarda hazırlayabileceğiniz klasik çiçek modelinin yapım aşamalarını yazımızın devamında sizlerle paylaştık. Resimli ve videolu anlatıma göz atarak kusursuz çiçekler hazırlayabilirsiniz.

Kağıttan Çiçek Yapımı

Kağıttan çiçek hazırlamak için renkli, desenli ya da düz beyaz kağıt kullanabilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz çiçeğin büyüklüğüne göre kullanacağınız kağıdın boyutunu belirleyin. Ardından resimli anlatımda gösterdiğimiz şekilde katlama, kesme ve yapıştırma işlemlerini yapın.

Kağıttan Çiçek Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Çiçek Yapımı Resimli Anlatım

Orta boy bir çiçek hazırlamak için 8×8 cm ebatında kare kağıt kullanabilirsiniz. Küçük bir çiçek için 5×5 cm, daha büyük bir çiçek içinse 15×15 cm ebatında kağıt kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kağıdı ilk olarak üçgen olacak şekilde ikiye katlayın. Sonrasında aynı işlemi iki kere daha tekrar edin. Katlamalar sonucu elde ettiğiniz küçük üçgen şeklindeki kağıda kenarları açık, alt kısmı kesilmeyecek şekilde küçük yuvarlak bir kapak ile yarım daire çizin. Bu çizim çiçeğin yapraklarını oluşturacak. Sonrasında makas ile çizdiğiniz kısımları kesin.

Katladığınız kağıdı dikkatli şekilde açın. Yaprakların aralarını ortada eşit boşluk bırakacak şekilde ayırmak için kesin. Bir adet yaprağın yarısını kesip çıkarın. Hemen yanındaki yaprağı bütün yaprak üzerine gelecek şekilde tutkal ile yapıştırın.

Çiçeğin yapraklarının dışarı doğru kıvrık olması için kalem ya da şiş gibi bir aparat ile dışarı doğru kıvırın. Bütün yapraklar için aynı işlemi tekrar edin. En son olarak çiçeğin orta kısmına bir adet inci boncuk yerleştirip çiçeğinizi tamamlayın.

Hazırladığınız çiçeğin isterseniz orta kısmına renkli kalemler ile çiçek damarları çizerek daha farklı bir çeşit olmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz orta kısmına inci boncuk yerine farklı boncuk yerleştirebilir ya da hiç boncuk koymayabilirsiniz.

Kağıt çiçek yapımı için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. Benzer çalışma için Kağıttan Kolay Çiçek Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.