Origami Balık Yapımı

Origami Balık Yapımı

Origami balık yapımı ilkokul döneminde ya da okul öncesi dönemde bulunan çocukların da kolaylıkla yapabileceği bir çalışmadır. Minikler öğretmenleri ya da anne babaları ile bir kaç basit katlama tekniği yaparak kendi balıklarını hazırlayabilir. Saniyeler içinde hazırlanan renkli balıklar ile kuracakları oyunlarla hayal güçlerini geliştirebilir, verimli zaman geçirebilirler. Çocukların dışında süsleme ve dekoratif olarak da kullanılan kağıttan balık yapımının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Origami Balık Yapımı

Kağıt katlama sanatı ile balık hazırlamak için istediğiniz türden kağıtlar kullanabilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz balıkların büyüklüğüne göre kağıdın boyutunu ayarlayabilirsiniz. Küçük boy bir balık için 5×5 cm, orta boy balık için 10×10 cm ve büyük boy balık için 15×15 cm ebatında kağıtlar kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kağıdın kare olması şartı ile istediğiniz şekilde büyütüp küçültebilirsiniz.

Origami Balık Yapımı Resimli Anlatım
Origami Balık Yapımı Resimli Anlatım

Kare şeklindeki kağıdı ilk olarak bir kere ikiye katlayıp katlama yerini belirginleştirin. Kağıdı açıp karşı çapraz köşeleri birbirinin üzerine getirerek üçgen şeklinde katlayın. Yine katlama yerini belli edip kağıdı açın. Aynı işlemi diğer çapraz köşeler için de yapın. Katlama yerlerini belirginleştirdiğiniz kağıdı resimli anlatımda görüldüğü gibi üçgen olacak şekilde katlayın. Bu katlama sonucunda üst üste gelmiş iki üçgen elde edeceksiniz. Bu üçgenlerden üstte kalanı aşağı doğru küçük bir üçgen çıkacak şekilde katlayın. Aynı işlemi simetrik olacak şekilde diğer kenar için de yapın. Alttaki bu çıkıntılar balığın kuyruk kısmını oluşturacağı için çok büyük olmamasına özen gösterin.

Katlama işlemlerinden sonra kağıdın tersini çevirin. Bir kalem yardımı ile göz ve ağzını yapın. Yüzgeç ve kuyruk kısımlarını da istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız origami balıklara göz olarak oynar göz takıp daha da sevimli hale getirebilirsiniz.

Kağıttan balık hazırlamak için evde desenli ya da renkli kağıtlarınız yok ise kendi renkli kağıtlarınızı kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Bunun için beyaz renkli bir kağıdın üzerini istediğiniz desenler ve renkler ile süslemeniz yeterli olacaktır.

Origami balık nasıl yapılır sorusunun cevabı için isterseniz Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz. Videodaki aşamaları eş zamanlı olarak uygulayıp kusursuz kağıttan balıklar hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında benzer çalışma için Origami Kelebek Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=6g1PL9evOZ0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir