Pipetten Bileklik Yapımı
Kendin Yap

Pipetten Bileklik Yapımı

Pipetten bileklik yapımı okul öncesi etkinlikler arasında da bulunan çok eğlenceli bir çalışmadır. Çocukların el becerilerinin gelişmesi ve hayal güçlerinin desteklenmesi için kreş ve ana okullarında bu çalışma sıklıkla yapılıyor. Okullarda ya da kreşlerde uygulanan pipetten bileklik çalışmalarında tek pipet kesilerek bu renkli bileklikler hazırlanıyor. Biz ise bugün biraz daha kalın yapılı biraz daha rengini belli eden bileklikler hazırlamak için üç kat pipet ile renkli bileklik hazırlayacağız. Siz de çocuklarınızla bu çalışmayı yapmak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Pipetten Bileklik Yapımı

Pipet ile bileklik yapmak için istediğiniz renklerde pipetler kullanabilirsiniz. Kullanacağınız pipetlerin renkleri gibi kalınlığı da çok önemli değil. İsterseniz meyve suyu ya da süt kutuları ile birlikte verilen ince, beyaz pipetlerden de bu bileklikleri hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2-3 adet renkli pipet
  • 1 metre uzunluğunda ip
  • Makas
Pipetten Bileklik Yapımı Resimli Anlatım
Pipetten Bileklik Yapımı Resimli Anlatım

Yapılışı

Pipet ile bileklik yapmak için ilk olarak pipetleri kesin. Pipetleri yaklaşık 1,5 cm boyutunda kesmeniz yeterli olacaktır. Daha kalın bir bileklik hazırlamak isterseniz 2 cm olarak da kesebilirsiniz. Kullanacağınız pipetleri kestikten sonra iki tanesini enlemesine makas ile kesin. Bu kestiğiniz pipetleri hafifçe bastırdığınızda daha ince pipet şeklini alacaktır. Bu sayede kesmeden bıraktığınız bir pipetin içine iki adet kesilmiş pipeti kolaylıkla yerleştirebilirsiniz.

Gerekli olan pipetlerin hepsini bu şekilde hazırlayın. Ardından kullanacağınız ipi ortadan ikiye katlayın. Katlama yerinden basit bir düğüm atıp yuvarlak bir daire oluşturun. Bu daire bilekliğin bağlanma yeri olacaktır. Düğümü atıp düzelttikten sonra ilk pipeti bir taraftaki ipe geçirin. Diğer boşta kalan tarafta bulunan ipi ise ters tarafından geçirin. Bu şekilde ortalayarak ilk pipeti takın.

Diğer pipetleri de her iki taraftaki ipleri içinden karşılıklı geçirerek yerleştirin. İstediğiniz uzunluğa gelince bilekliğin başlangıcında attığınız düğüm gibi bir düğüm daha atın. Düğümden sonra bir adet daha pipeti enlemesine takın ve en son kapanış düğümünü yapın. En son taktığınız pipet, ilk başta hazırladığınız yuvarlağın içinden geçirilerek bilekliğin kapanması sağlanacaktır.

Hazırlamış olduğunuz bu bilekliğin esmene özelliği vardır. Bu sebeple isterseniz açma kapama kısmını yapmadan bilezik şeklinde de hazırlayabilirsiniz.

Pipetten renkli bileklik yapımı çalışmasının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. İsterseniz benzer çalışma olan Pipet ile Bileklik Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir