Kağıttan Kutu Yapımı
Kendin Yap

Kağıttan Kutu Yapımı

Kağıttan kutu yapımı ile farklı amaçlar için kullanabileceğiniz kutular hazırlayabilirsiniz. Yapım aşaması son derece kolay olan bu kutuları istediğiniz büyüklüklerde hazırlayabilirsiniz. Saklama kutusu, hediye kutusu, çekmece rafı gibi farklı şekillerde kullanabileceğiniz origami kutunun yapım aşamalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Kutu Yapımı

Kağıt ile kolay kutu hazırlamak için kare şeklinde bir kağıt kullanmanız gerekir. Hazırlamak istediğiniz kutunun büyüklüğüne göre kare şeklinde kağıdın boyutunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer küçük takı, toka gibi eşyaları içine koymak için bir kutu hazırlamak isterseniz 14×14 cm ebatında kağıt yeterli olacaktır. Eğer daha büyük bir kutu isterseniz 20×20 cm kare kağıt kullanabilirsiniz.

Kağıttan Kutu Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Kutu Yapımı Resimli Anlatım

Kağıdın boyutuna karar verdikten sonra kutuyu yapmaya başlayabilirsiniz. Kutu için ilk olarak kağıdı ortadan ikiye katlayıp açın. Daha sonra diğer kenarlarından ortadan katlayıp açın. Sonrasında çaprazlamasına üçgen şeklinde kağıdı katlayıp açın. Aynı işlemi diğer köşeler için de yapın. Katlama yerlerini belirginleştirdiğiniz kağıdın orta noktasına doğru dört adet üçgen olacak şekilde kağıdı katlayın. Katlarını hiç açmadan kağıdı boydan orta noktaya doğru düz şekilde katlayın. Bu katı açıp aynı işlemi diğer taraf için  de yapın. Kağıdı katlayıp açtıktan sonra çevirin. Aynı işlemi diğer kenarlar için de yapın.

Katlamalardan sonra yukarıdaki ve aşağıdaki üçgenleri açın. Resimli anlatımda görüldüğü şekilde katlama yerlerinden katlayıp kutunun tek tarafını hazır hale getirin. Aynı işlemi diğer açtığınız üçgen kısım içinde yapıp kutuyu tamamlayın.

Hazırladığınız origami kutu bu şekilde kullanılabilir. İsterseniz içindeki katlama yerlerinin belli olmaması için kare şeklinde bir parça kesip kutunun içine yerleştirebilirsiniz. Kutuya sevimlilik katmak için bu minik kağıtları desenlendirip renklendirebilirsiniz.

Hazırladığınız bu kutuları isterseniz iç içe geçirip hediye kutusu olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için hazırladığınız kutulardan birisini biraz daha küçük yapabilirsiniz. Örneğin 14×14 cm ve 13×13 cm ebatında kare kağıtlarla kutular hazırlayıp hediye kutusu olarak kullanabilirsiniz.

Kağıttan kutu yapımı detayları için isterseniz Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz. Benzer çalışmalardan birisi olan Origami Sevimli Kutu Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir