Detoks Nedir Nasıl Yapılır

Detox Nedir Nasıl Yapılır

Detoks nedir nasıl yapılır sorusu sağlıklı beslenme alanında en fazla merak  edilen sorulardan biridir. Çevresel faktörler ya da kötü beslenme alışkanlıkları sebebi ile vücutta oluşan toksinlerin atılması için uygulanır. Bu uygulama sırasında tüketilen özel detoks suları ise hazır olarak satılabildiği gibi evde de doğal malzemeler ile hazırlanır. Şimdi sizleri daha fazla bekletmeden detaylara geçmek istiyoruz.

Detoks Nedir Nasıl Yapılır

Gün içinde tüketilen besinler, çevresel faktörler ve duygu düşüncelerdeki değişimler vücutta toksin maddelerin oluşmasına sebep olur. Bu maddeler vücutta bulunduğu süre içinde kişide halsizlik, yorgunluk, sebebi belli olmayan mutsuzluk, endişe gibi hallere sebep olur. Kişinin bu durumlardan kurtulması için detoks uygulaması yapması gerekir.

Detoks belirli süreler içinde uygulanır. Genel olarak en az 2 gün en fazla ise 7 gün yapılması gerekir. İki günden az sürede yapılan detoksun vücut için her hangi bir faydası olmaz. 7 günden fazla uygulananın ise faydadan çok zararı dokunabilir. Bu uygulama yapılırken beslenme düzeninin dışında kişinin yaşam düzenini de değiştirmesi gerekir. Detoks sürecine giren bir kişi kendisini olumsuz yönde etkileyecek her türlü olaydan ve kişilerden uzak durur. Böylece vücut ile birlikte duygu ve düşüncelerde de arınma sağlanır.

Detoks sürecinde uygulamayı yapan kişinin çay, kahve, alkol ve sigaradan uzak durması gerekir. Çünkü bu maddeler vücutta daha fazla toksikleşmeye neden olur. Toksikleşmenin önüne geçmenin dışında atık maddelerin vücuttan daha çabuk atılması için bu süreçte bol bol su tüketilmesi gerekir. Detoks uygulaması sırasında kişilerin günde en az 2,5 litre su tüketmesi zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Detoks;

  • Sebepsiz baş ağrıları,
  • Yorgunluk,
  • Kendini kötü hissetmek,
  • Solgun ve bozuk bir cilt,
  • Sindirim sistemi bozuklukları,
  • Uyku düzensizlikleri

bulunan kişiler tarafından uygulanır. Eğer sizde kendinizi yukarıdaki maddelerdeki gibi hissediyorsanız detoks uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekir. Kronik rahatsızlıklarınız ve beslenme düzeninizi bozmamanız gereken özel durumlarda doktor önerisi olmadan uygulama yapmamalısınız.

Detoks Nasıl Yapılır

Detoks, belirli günler arasında uygulanır. En az 2 gün, en fazla 7 gün süre ile uygulanması gerekir. Detoks yapmaya başlamadan önce kişinin süreyi belirlemesi ve bu sürelerde neler yapacağını planlaması gerekir. Gün boyunca tüketeceği detoks suyu ve yapacağı aktiviteleri planlayarak bir yere not almak gerekir. Bu aşamada eğer kişi tek başına planlama yapamıyorsa bir uzmandan konu ile ilgili yardım alabilir.

Program yapıldıktan sonra kişi saatlerine ve günlerine göre aktivitelerini yapar. Bu süreçte tüketilecek detoks suları hazır olarak satılıyor. Bunun dışında kişiler de evde kendileri detoks suyu hazırlayıp içebilir. Evde hazırlanan doğal detoks sularının içinde genel olarak taze sebze ve meyveler vardır. Bu sebze ve meyvelerin suları ile vücuttan atılması gereken maddeler daha kolay şekilde atılır.

Uygulama sırasında kişinin genel sağlığına dikkat etmesi gerekir. Her hangi bir olumsuzluk olduğunda detoksu bırakması gerekir. Detoks sonrasında yeniden toksik maddelerin vücutta birikmemesi için daha sağlıklı beslenilmesi gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Squat Nedir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmalarımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.