Kağıttan Kapaklı Kalemlik
Kendin Yap

Kağıttan Kapaklı Kalemlik Yapımı

Kağıttan kapaklı kalemlik yapımı tek bir A4 kağıdı ile hazırlayabileceğiniz bir çalışmadır. Bu çalışma ile elde ettiğiniz kalemlikleri sevdiklerinize armağan edebilir ya da kendiniz kullanabilirsiniz. Boya kalemi, marker, tükenmez kalem ya da kurşun kalemleri içinde taşıyabilirsiniz. Hem sevdikleriniz, hem de kendiniz için kağıttan kalemlik hazırlamak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Bu çalışmayı isterseniz çocuklarınız ile birlikte yapıp onların da el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Kağıttan Kapaklı Kalemlik Yapımı

Kalemlikler, hem okul hayatında en çok kullanılan eşyalardan birisidir. Renk renk, model model hazırlanan bu eşyalar, evde de hazırlanması en kolay okul eşyalarındandır. Bu yazımızda sizlerle sadece kağıt ve yapıştırıcı kullanarak kalemlik yapımının detaylarını göstereceğiz. Aynı çalışmayı isterseniz farklı malzemeler ile hazırlayıp daha dayanıklı kalemlikler elde edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • A4 kağıdı
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Cetvel
  • Renkli kalemler

Hazırlanışı

Kağıttan Kapaklı Kalemlik Resimli Anlatım
Kağıttan Kapaklı Kalemlik Resimli Anlatım

Kağıttan kalemlik hazırlamak için renkli ya da düz A4 boyutunda kağıt kullanılır. Kağıdı kenar kısımlarından aynı boyutta olmak üzere içeri doğru bir kere katlayın. Örnek çalışmada içeri doğru 9 cm ebatında katlama yapılmıştır. Bu katlamadan sonra kat yerlerini açın. Yukarıdan katlama yerine doğru küçük üçgen şeklinde iki kenarından kağıdı katlayın. Bu katlama yerlerini yapıştırıcı ile yapıştırın.

Kağıdın alt kısmından içeri doğru 1 cm ebatında bir şerit olarak katlama yapın. Katladığınız yerin üzerine yapıştırıcı sürün. Kağıdı resimde gördüğünüz gibi katlayıp yapıştırın.

Kalemliğin kapak kısmı için farklı renkte ya da aynı renkte bir parça kağıt kullanabilirsiniz. Bu kağıdı kalemliğin ağız kısmının enine göre kesin. Üst kısmından 1 cm şerit şeklinde katlama yapın. Bu katladığınız yere yapıştırıcı sürüp kalemliğin üst kısmına yapıştırın.

Hazırladığınız kağıttan kalemliğin üzerini istediğiniz desenler ve renkler ile süsleyebilirsiniz. İsterseniz sevdiğiniz kahramanların çıkartmalarını hazırlayıp kendi zevkinize göre hazırlayabilirsiniz.

Kağıt ile kalemlik çalışmasını isterseniz eva ile de hazırlayabilirsiniz. Aynı boyutta eva parçaları ve silikon yardımı ile daha dayanıklı ve kullanışlı kalemlikler hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız evadan kalemliğin kapama kısmını cırt cırtlı açma kapama mekanizması yapabilirsiniz.

Çalışmamızı beğendiyseniz benzer bir çalışma olan Kağıttan Kalemlik Yapımı çalışmasına da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi videoları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir