Origami Tavşan Yapımı

Origami Tavşan Yapımı

Origami tavşan yapımı okul öncesi dönemdeki çocukların da kolaylıkla yapabileceği bir çalışmadır. Bir parça kare kağıt kullanarak hazırlanan bu tavşanı istediğiniz renklerde hazırlayabilirsiniz. Renkli, boy boy kağıttan tavşanlar ile çocuğunuzun odasını süsleyebilir ya da çalışma masanızın üzerinde kendinize ait küçük bir köşe hazırlayabilirsiniz. Şimdi sizleri daha fazla merakta bekletmeden çalışmanın detaylarına geçmek istiyoruz.

Origami Tavşan Yapımı

Kağıttan tavşan yapmak için renkli ya da düz beyaz kağıtlar kullanabilirsiniz. Evinizde normal kağıt yok ise el işi kağıdı ya da origami kağıtlarını da bu çalışma için kullanabilirsiniz. Çalışmaya başlamadan önce ilk olarak hazırlamak istediğiniz tavşanın büyüklüğüne göre kare şeklinde bir kağıt kesin. Örnek çalışmada büyük tavşan 14×14 cm, küçük olanı 10×10 cm ebatında kare kağıtlardan elde edilmiştir.

Origami Tavşan Yapımı Resimli Anlatım
Origami Tavşan Yapımı Resimli Anlatım

Kare şeklindeki kağıdı hazırladıktan sonra ilk olarak üçgen olacak şekilde kağıdı ikiye katlayın. Geniş kısmı alta gelecek şekilde önünüze alın. Alttan 2 cm kadar içeri doğru şerit şeklinde katlayın. Bu katlama işlemini yaparken şeritin simetrik olmasına dikkat edin.

Alttan katlama yaptıktan sonra bir kenarından yukarı doğru kağıdı katlayın. Aynı işlemi diğer taraf için de tekrar edin. Bu katlama sonrasında tavşanın kulakları meydana çıkmış olacak. Tavşanın yüz bölgesine şekil vermek için alt kısmından ve yan kısımlarından içeri doğru küçük birer üçgen şeklinde katlama yapın. Bu katlama işleminden sonra kağıdın düzünü çevirin.

Tavşanın yüzüne son şekli vermek için üst kısmındaki üçgen gelen parçayı içeri doğru katlayın. En son olarak tavşanın göz, burun ve ağız kısmını çizerek çalışmayı bitirin.

Origami tavşan yapımının detayları için yukarıda verdiğimiz resimli anlatımı inceleyebilirsiniz. Resimli anlatımdaki aşamaları izleyerek siz de kolayca sevimli tavşanları elde edebilirsiniz. Bunun dışında Youtube kanalımızda yer alan videomuzu izleyerek de çalışmanın detaylarını görebilirsiniz.

Benzer çalışmalar için sitemizde yer alan Origami Tilki Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu çalışmalardan istediklerinizi çocuklarınız ile birlikte yapıp hayal güçleri ve el becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=4ny1LMMX68I

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir