Origami Kedi Yapımı

Origami Kedi Yapımı

Origami kedi yapımı okul öncesi dönemde çocukların yapabilecekleri origami çalışmalarından birisidir. Hemen hemen bütün çocukların çok sevdiği bu sevimli dostumuzu hazırlamak son derece kolay. Kağıt katlama sanatı kullanarak kedi yapmak için bütün kağıt türleri kullanılabilir. Sözü daha fazla uzatmadan kağıttan kedi yapımı detaylarına geçmek istiyoruz.

Origami Kedi Yapımı

Kağıt ile kedi hazırlamak için kare şeklinde bir kağıdınız olması yeterli. Kağıdın boyutunu hazırlamak istediğiniz kedinin boyutuna göre belirleyin. Kağıt türü olarak ise özel origami kağıtlarından A54 kağıdına kadar tüm türleri kullanabilirsiniz.

Origami Kedi Yapımı Resimli Anlatım
Origami Kedi Yapımı Resimli Anlatım

Kağıttan kedi yapmak için kare şeklindeki kağıdı ilk olarak üçgen şeklinde ikiye katlayın. Ardından katladığınız üçgenin geniş kenarının uçlarını üçgenin tepe noktasına denk gelecek şekilde katlayın. Bu katlamalar sonunda kağıt baklava şeklini alacaktır. Baklava şeklini alan kağıdı kendi etrafında ters çevirin. Katlama yerleri yukarıda açık kısımlar altta kalacak şekilde önünüzde duran kağıdı resimde görüldüğü şekilde katlayın. Bu katlama kedinin kulaklarını oluşturacak. Bu sebeple simetrik olmasına dikkat edin.

Kedinin kulaklarını oluşturduktan sonra baş kısmının alt ve üst kısımlarını düzgünleştirin. Bunun için sivri üçgen şeklindeki aşağı ve yukarı kısımları içeri doğru katlayıp kedinin yüz şeklini verin. En son olarak kediye kalem ile göz, burun, ağız, bıyık çizin.

Katlamasını bitirdiğiniz origami kediyi renkli kalemler yardımı ile renklendirebilirsiniz. Özellikle düz beyaz renkli kağıtlar kullandıysanız, kedinizi istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Renkli kağıtlar ile hazırladığınız kedilere ise saç, benek yaparak daha değişik yüzleri olmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek çalışmamızda hazırladığımız kediler 15×15 cm ebatında kağıtlardan yapılmıştır. Daha büyük ya da daha küçük hazırlamak isterseniz kare olması koşulu ile ebatları kendiniz ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız kağıttan kedileri bir karton üzerine yerleştirebilir ya da ipe asarak çocuk odası dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Kedileri hazırlama aşamasında çocuklarınızdan yardım alıp kendi odalarına kendi elleri ile dekoratif süs yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Origami kedi yapımının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. İsterseniz benzer çalışmalardan birisi olan Origami Tilki Yapımı çalışmasının detaylarına da göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=3fvJtC8z2jA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir