Saç İpi Yapımı

Saç İpi Yapımı

Renkli saç ipi yapımı ile yazı rengarenk saçlarla geçirebilirsiniz. Hem kız çocuklarının hem de genç kızların saçlarında model model, renk renk görülen bu saç ipleri evde çok kolay bir şekilde hazırlanıyor. Her hangi bir örme tekniği ya da düğüm atma tekniği uygulamadan hazırlanan bu saç iplerini tokalarınız ile birlikte saçlarınızda kullanabilirsiniz.

Saç İpi Yapımı

Evde saç ipi yapımı için elinizde bulunan her hangi bir ip türünü kullanabilirsiniz. Artık yün ipler, patik ipleri ya da etamin işleme ipleri bu çalışma için uygundur. Seçimini yapacağınız iplerin kalınlıkları ve yapısının aynı olması saç ipinin düzgün durması için önemlidir. Kullanacağınız ipleri sayısı ve uzunluğu tamamen size kalmış bir durum. Örnek çalışmada 4 farklı renk ip kullanıldı. Aynı renkten 2 metre uzunluğunda 2 adet ip kullanıldı. Saçlarınız orta boy ise daha kısa ipler kullanmanız gerekir. Saç ipinin daha kalın olması için ise daha fazla sayıda ip kullanmanız gerekir.

Saç İpi Yapımı Resimli Anlatım
Saç İpi Yapımı Resimli Anlatım

İpleri hazırladıktan sonra tam ortasından ikiye katlayın. Küçük bir düğüm atıp katlama bölgesinde yuvarlak bir bölüm oluşturun. Bu yuvarlak kısım saç ipinin tokaya takılacağı kısım olacak. Düğümü attıktan sonra ipi bir yere sabitleyin. İki adet aynı renk ipi ayırıp diğer ipleri elinizde sabit tutun. Ayırdığınız ipleri sabit tuttuğunuz iplerin çevresinden döndürün. Bu döndürme işlemi esnasında ipleri ara ara düzeltip hizalı olmasına dikkat edin.

İlk renk istediğiniz uzunluğa gelince küçük bir düğüm atın. Ardından döndürdüğünüz ipleri sabit tuttuğunuz iplerin yanına alın. Yeniden farklı renk ipleri yana ayırıp aynı işlemi tekrarlayın. Bu şekilde rengarenk bir saç ipi hazırlayın. Hazırladığınız saç ipinin uç kısımlarını aynı boyda olacak şekilde kesin.

Evinizde küçük boncuklar var ise iplerin uçlarına düğümleyerek takabilirsiniz. Küçük boncuk yok ise bir adet büyük boncuk ile saç ipini bitirebilirsiniz. Hiç boncuğunuz yoksa uçlardaki ipleri birbirine örerek farklı bir tarz yaratabilirsiniz.

Saç ipi yapımının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz. Ayrıca benzer çalışmalar için sitemizde yer alan Kendin Yap bölümünü de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.