Fimo Boncuğundan Çocuk Bilekliği

Fimo Boncuklu Çocuk Bilekliği

Fimo boncuğundan çocuk bilekliği klasik düğüm ile yapılabilecek en sevimli bileklik modellerinden birisi… Hem çocuklar hem yetişkinler için hazırlanabilen bu bileklikleri sevdiklerinize hediye ederek sevindirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında renkli kombinlere eşlik edecek fimo boncuğu ile bileklik yapımının detaylarına gelin birlikte göz atalım…

Fimo Boncuğundan Çocuk Bilekliği

Fimo hamuru ile hazırlanan boncuklar gerek desenleri, gerekse renkleri ile çok seviliyor. Sevimli karakterler, renkli meyveler ya da şirin çiçekler bu boncukların ana desenlerini oluşturuyor. Fimo hamuru ile hazırlanan boncuklar, boncuk ve takı ürünleri satılan yerlerde hazır olarak bulunuyor. Ancak kendi boncuğunuzu kendiniz hazırlamak isterseniz fimo hamurundan boncuk yapımı çalışmasını araştırabilirsiniz. Örnek çalışmamızda biz hazır olarak satılan renkli fimo boncuklarından kullandık.

Fimo Boncuklu Bileklik
Fimo Boncuklu Bileklik

Gerekli Malzemeler

  • 27 cm uzunluğunda 1 mm kalınlığında mumlu ip (yetişkinler için 30 cm)
  • 4 adet küçük boncuk
  • 1 adet fimo hamuru boncuğu
  • Çakmak
  • Makas

Bilekliğin Yapılışı

Fimo boncuğu ile bileklik için ipe 1 adet küçük boncuk, 1 adet fimo hamuru boncuğu ve yeniden 1 adet küçük boncuk takın. Bu boncukları ipin tam ortasına denk gelecek şekilde hizalayın. Üç boncuğun baş ve son kısımlarına 2 adet klasik düğüm atın. Boncuklarınızın orta deliği bu düğümlerden büyük ise 3 düğüm de atabilirsiniz. Üç boncuğu sabitledikten sonra diğer kalan iki boncuğu bilekliğin iki ucuna takıp onları da düğüm ile sabitleyin. Fazla ipleri kesip çakmak ile yakarak birleştirin.

Hazırladığınız çocuk bilekliğini ayarlanabilir şekilde takmak için yine klasik düğüm ile kapama yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için bilekliğin bir ucuna düğüm atacakmış gibi yuvarlak yapın. Yine düğüm atacakmış gibi ipin ucunu bu yuvarlak içinden geçirin. Ancak ipi çekmeyin. Bilekliğin diğer ucunu da yuvarlak içinden geçirin. İki ucu birlikte çekin. İşte, ayarlanabilir çocuk bilekliği hazır…

Bu bilekliği isterseniz sadece fimo hamuru boncukları ile de hazırlayabilirsiniz. Tek bir boncuk ya da 3-4 adet boncuğu birlikte de kullanabilir, daha değişik bileklikler hazırlayabilirsiniz. Eğer evinizde mumlu ip yok ise aynı bilekliği paraşüt ipi, ince deri ip ile de yapabilirsiniz.

Çalışmamızı beğendiyseniz detayları için kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. ayrıca benzer çalışmalardan birisi olan Yıldızlı Bileklik Yapımı çalışmasına da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir