Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Bağırsak hareketlerinin azalması sonucu vücutta meydana gelen değişikliklere kabızlık adı verilir. Bu durum midede şişkinlik, karın ağrısı, gaz birikmesi, tuvalete zor ve ağrılı çıkılması gibi sorunlara neden olur. Her yaşta sıkça görülebilen bu durumun ortadan kalkması için beslenme düzeninde bir kaç değişiklik yapılabilir. Yazımızın devamında kabızlığa ne iyi gelir başlığı altında sizlerle beslenme düzeninde yapılabilecek değişiklikleri paylaştık. Siz de bu bilgilerden yararlanarak kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz.

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık sorununun hafifletilmesi için sindirim sisteminin rahatlatılması gerekir. Bunun için beslenme düzeninde kolay sindirilen, lif ağırlıklı besinlere yer verilmelidir. Taze sebze ve baklagiller lif ağırlıklı besinlerin başında gelir. Aşağıda kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve haklarında kısa bilgileri sizlerle paylaştık.

 • Zeytinyağı: Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım olan zeytinyağı, kabızlık için de son derece etkilidir. Yemeklerde, salatalarda tüketebileceğiniz zeytinyağını isterseniz bir kaşık kadar sade olarak da içebilirsiniz.
 • Keten tohumu: Mucize besin olarak isimlendirilen keten tohumu zengin besin içeriğine sahiptir. Yemeklerden sonra tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi yaratır. 1 yemek kaşığı keten tohumunda yaklaşık 3 gram kadar lif bulunur.
 • Kefir: Kefir probiyotikler bakımından zengin bir içecektir. Probiyotikler de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Dolayısı ile kefir kabızlık sorununun çözülmesi ve önlenmesinde etkili içeceklerden birisidir.
 • Buğday ekmeği : Buğday ekmeğinde çözünmez lif oranı yüksek. Çözünmez lifler besinlerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesini bağırsakların daha fazla çalışmasını sağlıypr. Düzenli olarak tüketildiğinde buğday ekmeğinin kabızlığı önleme özelliği vardır.

Kabızlığa İyi Gelen Sebzeler

 • Brokoli: Sağlık için son derece faydalı sebzelerden birisi olan brokoli kabızlık için de oldukça etkili. İçeriğinde bulunan sülforafan adı verilen bitki bileşeni sorunu önlemek için olumlu etkilere sahip.
 • Enginar: Kabızlık için önerilen besinlerin başında gelir. Yüksek probiyotik ve vitamin seviyesine sahiptir. Bu nedenle sindirim sorunu ve kabızlık için öneriliyor.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Kabızlık için ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler öneriliyor. Yüksek miktarda çözünmez lif içeren bu sebzelere yemeklerde ya da salatalarda yer verilir.
 • Fasulye: Fasulyenin bütün türleri sindirimin hızlanmasına yardımcı olur. Bu durum bütün baklagiller için de geçerlidir. Fasulye ve benzeri baklagiller kabızlık sorunu için etkili bir çözümdür.

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler

 • Portakal: Kışın sevilen meyvelerinden olan portakal yüksek C vitamini ve lif içeriğine sahip. Bu özelliğinden dolayı dışkının daha yumuşak olmasını ve bağırsaklarda daha kolay ilerlemesini sağlar.
 • Armut: Kabızlık için önerilen meyvelerden bir diğeri de armuttur. Armutun hem meyvesi hem kabuğunda kabızlık giderici lifler bolca var.
 • İncir: Taze ya da kuru olarak inciri hamur işlerinde ya da tatlılarda kullanarak kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz. 4 adet incirde yaklaşık 7 gram kadar lif mevcut.
 • Ahududu: Hem içeriğindeki vitaminler hem de yüksek miktarda su içermesinden dolayı besinlerin bağırsaklarda daha hızlı hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı kabızlık için öneriliyor.
 • Üzüm: Meyvelerin bir çoğunun kabuğu kendisinden daha fazla lif içerir. Üzüm de bu meyveler arasında yer alıyor. Sulu yapısı ve ince kabukları ile sindirim sistemini harekete geçirecek özelliktedir.
 • Elma: Hem kendisi, hem kabuk kısmı kabızlık için etkili olan meyvelerden birisi de elmadır. Özellikle elma kabukları doğal müshil olarak nitelendiriliyor.
 • Kuru erik: Kabızlığa karşı oldukça etkili bir meyvedir. Bir porsiyonunda 6 gram lif içerir. Eğer meyve olarak tüketemiyorsanız suyunu da tüketip aynı etkiyi alabilirsiniz.
 • Kivi: Sağlık için faydalı yaz meyvelerinden bir başkası da kividir. Bir adet kivide yaklaşık 2 gram kadar lif vardır. Bu lifler bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Yazımızı beğendiyseniz Norovirüs Nedir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi videoları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir