Kirazlı Sorbe Tarifi

Kirazlı Sorbe Tarifi

Yaz aylarının sevilen lezzetlerinden bir tanesi de sorbedir. Genellikle dondurma ile karıştırılan bu lezzet, soğuk meyve püresi olarak tanımlanabilir. Tıpkı dondurma gibi buzlukta dondurularak hazırlanan bu lezzet, farklı meyvelerden elde edilebilir. Bu yazımızda kirazlı sorbe tarifi hakkında detayları sizlerle paylaşacağız. Siz de yaz sıcaklarında bu serin lezzeti hazırlayıp sevdikleriniz ve misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Kirazlı Sorbe Tarifi

Kiraz, yazın en sevilen meyvelerinden birisidir. Kırmızı rengi, tadı ile çocuklar için de çekici olan bu meyve, değişik tatlılar, içecekler ve pastalarda da sıkça kullanılıyor. Dondurması da yapılan kiraz sorbe çeşitleri arasında da en beğenilenlerinden birisi durumunda. Kiraz sevenlerden biriyseniz evde kolay bir şekilde kirazlı sorbe hazırlamanızı öneririz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan tarifin malzemeleri ve yapım aşamalarına geçmek istiyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 100 ml su
  • 500 g kiraz
  • 100 g toz şeker

Hazırlanışı

Sorbeyi hazırlamak için ilk olarak kirazları yıkayın. Sap ve çekirdek kısımlarını çıkarın. Kirazların çekirdeklerini çıkarmak için bıçak ile ortadan ikiye bölebilir ya da bir pipet yardımı ile kolayca çekirdekleri ayırabilirsiniz. Çekirdeklerini temizlediğiniz kirazları bir kap içine alın. Buzdolabının dondurucu kısmına yerleştirin. 1 saat kadar kirazları dondurun.

Kirazlar dondurucuda donarken şeker ve suyu bir tencere içine alın. Şeker eriyene kadar kısık ateşte suyu karıştırın. Şeker eriyince suyun altını kapatın. Hazırladığınız bu şerbeti ve donan kirazları mutfak robotu içine alın. Meyveler tamamen parçalanıp su ile karışana kadar mutfak robotunda çekin. Elde ettiğiniz bu karışımı bir kap içine alın. Tercihen dondurma kapları ile bu tatlıyı yapabilirsiniz. Kabın kapağını kapatın. 2 saat kadar buzdolabının dondurucu gözünde tutun. Donan tatlıyı dondurma kaşığı ile servis edebilirsiniz.

Verdiğimiz bu kirazlı sorbe yapılışı ile 2-4 kişilik tatlı elde edebilirsiniz. Eğer daha fazla hazırlamak isterseniz malzeme listesindeki malzemelerin ölçülerini aynı ölçüde çoğaltıp hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız tatlıyı tek başına servis edebilirsiniz. Daha fazla lezzet için üzerine küçük meyve parçacıkları serpiştirebilirsiniz.

Tarifimizi beğendiyseniz Kiraz Nasıl Saklanır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmalarımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.