Kağıt Fincan Yapımı

Kağıt Fincan Yapımı

Kağıt fincan yapımı ile renkli mini fincanlar hazırlayabilirsiniz. Yapım aşaması kolay olduğu kadar eğlenceli olan bu çalışmayı çocuklarınız ile birlikte yapabilirsiniz. Evcilik oynarken kullanabileceğiniz bu fincanları isterseniz dekoratif olarak da kullanabilirsiniz. İstediğiniz büyüklükte ve istediğiniz renklerde çok sayıda fincan hazırlayıp duvar panosu olarak da hazırlanabilir. Yaratıcı çalışmalarınızda kullanabileceğiniz kağıttan fincan yapımı çalışmasının detaylarını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Kağıt Fincan Yapımı

Sıradan bir kağıt ile sıradışı fincanlar hazırlamak mümkün. Kağıttan harikalar yaratmayı sevenlerin çok hoşuna giden bu çalışmayı kare şeklinde bir kağıt kullanarak hazırlayabilirsiniz. Kare şeklindeki kağıdı hazırlamak istediğiniz fincanların büyüklüğüne göre belirleyebilirsiniz. Örnek çalışmada 15×15 cm ebatında kağıt kullanılmıştır.

Kağıt Fincan Yapımı Resimli Anlatım
Kağıt Fincan Yapımı Resimli Anlatım

Kağıt fincan hazırlamak için kullanacağınız kağıdı eşit dört parça olacak şekilde katlayın. Katladığınız kağıdın eşit olan bir parçasını makas ile kesip alın. Bu kısmı atmayın, fincanın sap kısmı olarak kullanılacak. Kağıdı kestikten sonra yeniden üçe katlayın. Katlamadan elde ettiğiniz uzun şerit şeklindeki kağıdı 8 eşit parça olacak şekilde katlayın. Bu katlamaları kolay yapmak için resimli anlatımdan ya da videodan yararlanabilirsiniz. Bu katlamalardan sonra kağıdı tamamen açın.

Resimde gördüğünüz gibi üç eşit parçadan birini diğerinin üzerine katlayın. Yapıştırıcı ile bu iki katı birbirine yapıştırın. Diğer tek kalan kısmı 8 eşit parçaya katladığınız yerlerden makas ile kesin. Son bir parçasını keserek çıkarın. Çift kat olan kısmı fincan şeklini alması için çember şeklinde katlayıp yapıştırın. Aşağıda kalan kesik parçaları fincanın alt kısmı olacak şekilde içeri doğru katlayarak birbiri üzerine yapıştırın. Bu yapıştırmadan sonra fincanı çevirip taban kısmına parmak uçlarınız ile bastırarak iyice yapışmasını sağlayın.

Fincanın sap kısmı için ayırdığını kağıdı ince şerit olacak şekilde katlayıp yapıştırın. Fincanın büyüklüğüne göre uzunluğunu ayarlayın. Yapıştırıcı ile sap kısmını yapıştırıp fincanı bitirin. Renkli, desenli fincanlar için katlama yapıştırma işlemlerinden önce kağıtları desenlendirip renklendirebilirsiniz.

Kağıt fincan yapımının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. Benzer çalışmalardan olan Üçgen Hediye Paketi çalışmasına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.