Acı Olmayan Ev Yapımı Limonata

Acı Olmayan Ev Yapımı Limonata

Yazın sevilen soğuk içeceklerinden birisi limonatadır. Evde taze limonlar ile hazırlanan bu lezzet, serinletici olmasının yanında enerji verici özelliğe de sahiptir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların severek tükettiği acı olmayan ev yapımı limonata tarifinin detaylarını yazımızın devamında sizler için paylaştık. Vereceğimiz önemli noktalara dikkat ederek sizler de evde nefis limonatalar hazırlayabilirsiniz.

Acı Olmayan Ev Yapımı Limonata

Evde limonata hazırlamak basit olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yapılan basit hatalar sonucunda limonataların tadında değişmeler, bozulmalar yaşanabilir.Şimdi sizlere tadında bozulma olmadan evde limonata yapımı malzemeleri ve detaylarını vereceğiz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo limon
  • 2,5 bardak şeker
  • 3 litre su

Hazırlanışı

Evde acı olmayan limonata yapımında limonların kabuklarını da kullanacağız. Bunun için ilk olarak kabukları tamamen temizleyin. Limonları bol suda yıkayın. Ardından 4-5 tatlı kaşığı tuz ile kabukları güzelce ovun. Bu işlem ile kabukların üzerinde olabilecek ilaç kalıntılarını temizleyin. Ancak işlemi yaparken mümkün olduğunca hızlı olmaya çalışın. Aksi halde tuz ile limon kabuğu birbirine işleyebilir. Kabukları tuz ile ovaladıktan sonra bol su ile yıkayın.

Temizlediğiniz limonların kabuklarını bir kase içine rendeleyin. Rendeleme işlemini rendenin en küçük gözü ile yapın. Kabukların sadece sarı kısımlarını rendeleyip beyaz kısımlarını rendelememeye özen gösterin. Rendelediğiniz kabukların üzerine yarım su bardağı toz şeker ekleyin. 2-3 dakika boyunca kabuklar ile şekeri ovalayın. Şeker kabuklar ile tamamen birleşince işlemi bitirebilirsiniz.

Kabuklarını rendelediğiniz limonların sularını meyve suyu sıkacağı ile sıkmayın. Bu işlem için limonları küçük dilimler şeklinde doğrayın. Limonları elinizle sıkın. Çekirdeklerinin içine kaçmaması için bir süzgeç kullanabilirsiniz. Tüm limonların suyunu sıktıktan sonra 2 su bardağı toz şeker ile birlikte kabukların üzerine ekleyin. Şeker tamamen eriyene kadar malzemeleri karıştırın.

Hazır olan karışımı buzdolabına kaldırın. 2-3 saat soğumasını bekleyin. Süre sonunda karışımı çıkarın. Bir süzgeç ile limonların posalarını süzün. Elde ettiğiniz karışımın üzerine 3 litre su ekleyip karıştırın. Limonatayı soğuk olarak servis edebilirsiniz. Son su ekleme aşamasını kendi damak tadınıza göre yapabilirsiniz. İsterseniz daha az su ya da daha fazla su ekleyebilirsiniz. Şeker miktarını da aynı şekilde kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Ev yapımı limonata tarifini beğendiyseniz Çilekli Limonata Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.