Kalpli Kutu Yapımı

Sevdiklerimize hediye verirken içeriği kadar kutusunun ve paketlenmesinin de önemli olduğunu biliyoruz. İlk bakışta görülen hediye paketleri verilen hediyelerin daha anlamlı, daha hoş görünmesini sağlıyor. Hazır olarak satılan hediye kutularının dışında evde de kağıt ya da karton ile özel kutular hazırlanabiliyor. Bu yazımızda sizlerle kalpli kutu yapımı hakkında detayları paylaşacağız. Siz de resimli anlatım ve videolu anlatım ile bu sevimli kutulardan hazırlayabilirsiniz.

Kalpli Kutu Yapımı

Kalpli kutu yapımı için kare şeklinde bir kağıt kullanmanız gerekli. Hazırlamak istediğiniz kutunun büyüklüğüne göre kağıdın büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Örnek çalışmada 15×15 cm ebatında kağıt kullanılmıştır. Kağıt olarak desenli, düz renkli ya da beyaz kağıt kullanabilirsiniz. İsterseniz kağıt üzerini kendiniz desen ve renkler ile süsleyebilirsiniz.

Kutunun yapımı için ilk olarak kağıdı ortadan ikiye katlayıp açın. Aynı işlemi diğer katlamadığınız kenarlar için de yapın. Kağıdı üçgen olarak da iki kenardan katlayıp açın. Üçgen olarak katlayıp açtıktan sonra sivri uçlardan birini kağıdın orta noktasına doğru katlayıp açın. Aynı ucu bu sefer de en son katlama yerinden elde ettiğiniz katlama çizgisine doğru katlayıp açın. Aynı işlemi diğer sivri köşe için de yapın. Katlama yerlerini belirginleştirdikten sonra resimde gördüğünüz gibi kağıdı katlayın.

Kalpli Kutu Yapımı Resimli Anlatım
Kalpli Kutu Yapımı Resimli Anlatım

Uzunlamasına gelen kağıdın iki üçgen ucunu içeri doğru katlayın. Bu şekilde normal bir karton kutu elde edeceksiniz. Hediyelerinizi isterseniz bu şekilde normal bir kutu içinde de verebilirsiniz. Aynı şekilde bir adet daha kutu yapıp birbirinin içine geçirerek hediye kutusu hazırlayabilirsiniz. Klasik kutuyu kalpli kutu haline getirmek içinse kutunun bir köşesini parmağınız ile orta noktasına doğru ittirin. Sonrasında tam kalp şekli verebilirsiniz. Kalpli hediye kutusu için de yine aynı şekilde iki adet kalpli kutu hazırlayıp ters olarak birbiri içine geçirmeniz yeterli olacaktır.

Kalpli hediye kutusu detayı için kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. Ayrıca benzer çalışma için Kağıttan Kutu Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz. Daha fazla çalışma içinse kanalımıza abone olup takip edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir