Kağıttan Kalem Kutusu
Kendin Yap

Kağıttan Kalem Kutusu Yapımı

Kağıttan kalem kutusu yapımı çalışması ile rengarenk kalem kutular hazırlamak mümkündür. Bu kalem kutularının içinde kurşun kalemden, keçeli kaleme, makyaj kaleminden çizim kalemine kadar çok sayıda kalem taşınmaktadır. Kağıt kalem kutuları, kalemleri bir yerden başka yere taşımak veya kalemlerin kaybolmadan saklanması için kullanılmaktadır. Kişinin kendi zevkine göre farklı renk ve desenlerde tasarlanmaktadır. Yazımızın devamında kalem kutusunun yapımı için gerekli olan tüm detaylar yer almaktadır. Gelin birlikte bu detaylara göz atalım…

Kağıttan Kalem Kutusu Yapımı

Kağıt ile kalem kutusu hazırlamak için tüm kağıt çeşitleri kullanılmaktadır. Renkli kağıdınız yok ise beyaz kağıdın üzerine renkli kalemler ile desenler çizebilir, renklendirmesini yapabilirsiniz. Sonuçta bu sizin kendi tasarımınız. Kağıdın boyutunu hazırlamak istediğiniz kalem kutusunun büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. Klasik kalemlerin içine sığabileceği büyüklükte bir kalem kutusu için 23×21 cm ebatında kağıt kullanmanız yeterlidir.

Kağıttan Kalem Kutusu Resimli Anlatım
Kağıttan Kalem Kutusu Resimli Anlatım

Kağıdı 21 cm’lik kısmı yukarıda olacak şekilde önünüze alın. Bir cetvel yardımı ile 7 cm aralıklı üç bölüme ayırın. Ayırdığınız kısımlardan dik şekilde katlayın. Katlama kısımlarından birini içeri doğru katlayın. Kağıdı uç kısmından tutup katladığınız yeri bir kere de dışarı olacak şekilde ikiye katlayın. Aynı işlemi kağıdın diğer bölümü için de yapın.

Kağıdı uzunlamasına dik olarak önünüze alın. Uç kısımlarını üçgen şeklinde katlayın. Aynı işlemi diğer kısım için de yapın. Kalemliğin üzerine yazmak istediğiniz mesajı yazın, çizmek istediğiniz deseni çizin. Kalemliğin orta kısmını açın. Elinizle şekil verin. Kalemliği yanlarından bastırarak açıp kapatın. Çocukların kullanması için sevimli kalem kutu hazırlarsanız, üzerine hayvan figürü çizin. Kalemliğin açma kapama bölgesine iki adet kulak yapıştırın. Böylece daha sevimli kalemlikler elde edilmektedir.

Kağıt ile kalemlik yapımını daha küçük boyutta hazırlamak için kağıdın boyutunu küçültebilirsiniz. Daha büyük ya da daha küçük çalışma için kağıt boyutunu ayarlarken bir kenarının üçe tam bölünmesi gerekmektedir. Bu kenar ilk katlama kısmı olacaktır ve kolaylık sağlaması için bu şekilde ayarlanması gerekmektedir. Çalışmayı hazırlamak için resimli anlatımı inceleyebilirsiniz. Daha fazla detay içinse aşağıda yer alan videomuza bakabilirsiniz. Video detayları ile daha kolay şekilde kalemliği hazırlayabilirsiniz.

Kağıttan kalemlik yapımı çalışması hoşunuza gittiyse ve benzer çalışmaları merak ediyorsanız  Kağıttan Kalemlik Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Çalışmanın detayı için Youtube kanalımızda yer alan videolarımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir