Evde Et Bulyon Tarifi

Evde Et Bulyon Tarifi

Yemeklere ve çorbalara lezzet vermek için et suyu ya da et bulyon kullanılmaktadır. Günümüzde et bulyonlar hazır paketlerde satılmaktadır. Ancak et suyu gibi et bulyonları da evde hazırlamak mümkündür. Evde et bulyon tarifi ile kendi bulyonlarınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için yazımızın devamında verdiğimiz ölçülerde malzemeleri hazırlayıp aşamaları eksiksiz yerine getirmek yeterlidir.

Evde Et Bulyon Tarifi

Doğal olarak evde hazırlanan et bulyonlar sağlık açısından son derece faydalıdır. İçinde hiç bir katkı maddesi bulunmayan ev yapımı et bulyon pilavdan çorbaya pek çok yemek çeşidi içine eklenebilir. Yapımı son derece basit olan doğal et bulyon tarifinin malzemeleri şu şekildedir…

  • Bir adet orta büyüklükte dana kemiği
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım limon suyu
  • Bir adet orta boy havuç
  • Bir tane kuru soğan
  • 3 adet defne yaprağı
  • Bir tutam tane karabiber
  • 1 litre sıcak su

Yapım Aşamaları

Evde et bulyon hazırlamak için düdüklü tencere kullanılması gerekir. Gerekli olan malzemelerden kuru soğanın kabuğunu soyup iri parçalar halinde doğrayın. Aynı işlemi havuç için de yapıp onu da iri dilimler haline getirin. Yarım limonun suyunu sıkın. Eğer limon küçük ya da susuzsa tam limon da kullanabilirsiniz. Tencere içine ilk olarak dana kemiğini alın. Üzerine soğan ve havuçları ekleyin. Sonrasında kalan malzemeleri ilave edip kapağını kapatın.

Düdüklü tencereyi ocak üzerine alın. Malzemeler tamamen pişene kadar ocak üzerinde tutun. Ardından tencere kapağını açıp suyu süzün. Süzme aşamasında su içinde bulunan küçük kemik parçaları ya da sebze parçalarının geçemeyeceği büyüklükte süzgeç kullanmaya özen gösterin. Süzdüğünüz et suyunu buz kalıbı ya da benzer şekilde küçük kalıplar içine pay edin.

Kalıpları buzdolabının dondurucu bölgesine alın. Burada tamamen donana kadar bekletin. Sonrasında hazır olan et bulyonları kalıplardan çıkarıp kullanabilirsiniz. Daha az ya da daha fazla et bulyon hazırlamak için malzemeleri aynı oranda azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Et bulyon yapımı hakkında hazırladığımız yazımızı beğendiyseniz Evde Tavuk Suyu Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu yazımızın detaylarında da evde tavuk bulyon yapımını bulunmaktadır. Ayrıca kendin yap hobi çalışmalarımız için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir