Origami Lale Yapımı
Kendin Yap

Origami Lale Yapımı

Origami lale yapımı okul öncesi etkinlik olarak çocuklara yaptırılabilir. Kağıda lale şekli vermek için kolay katlamalar yapılmaktadır. Bu kolay katlamalar ile renkli, sevimli çiçekler kısa sürede hazır olmaktadır. Çocuklar ile tek ya da grupça yapılabilir. Grupça yapılan origami lalelerden bir lale bahçesi hazırlanarak çocukların birbirine daha sevgi ile yaklaşması sağlanır.

Origami Lale Yapımı

Origami lale her yaşta kolayca yapılmaktadır. Kolay bir kaç katlama ile hazır hale gelen kağıttan laleler dekoratif olarak da kullanılmaktadır. Duvar süsü, kapı süsü, duvar panosu yaparken istediğiniz boyutta hazırlayıp kullanabilirsiniz. Çalışma için kare şeklinde kağıtlar olması gereklidir. Bu kağıtlardan bir tanesi sap kısmı için yeşilin tonlarından olmalıdır. Çiçek olarak katlanacak kağıdın ise rengini kendiniz belirleyin.

Origami Lale Yapımı Resimli Anlatım
Origami Lale Yapımı Resimli Anlatım

Kağıttan lale yapımı için ilk olarak kare şeklindeki kağıdı üçgen olacak şekilde ikiye katlayın. Ardından bir kere daha üçgen olacak şekilde katlama yapın. Katlama yerini belli edip kağıdı açın. Bu katlama yerini orta çizgi olarak kabul edin. Yanlardan sivri uçları yukarı hafif yana doğru katlayın. Bunu yaparken gözünüzde laleleri canlandırarak şeklini benzetin. Sonrasında kağıdın tersini çevirin. Lalenin tam olarak şeklini vermek için alttan ve yanlardan içeri doğru küçük üçgenler kıvırın.

Çiçeğin yaprak kısmı için yeşil renkli kare kağıdı üçgen şekilde katlayın. Orta noktayı belirlemek için yeniden üçgen şeklinde katlayıp açın. Katladığını üçgenin orta noktasından resimli anlatımda gördüğünüz gibi bir katlama yapın. Sonrasında oluşan bu kağıdı boyundan ikiye katlayın. Yaprak kısımlarını belli etmek için her iki tarafa doğru hafifçe yana ayırın.

Hazır olan çiçek ve yaprak kısmını yapıştırıcı ile yapıştırın. Katlama yerleri eğer havaya kalkıyorsa hem çiçeğin hem yaprak kısmının katlama yerlerini yapıştırın. Örnek olarak verdiğimiz çalışmada 8 cm ebatında kağıtlar kullandım. Daha büyük ya da daha küçük laleler için kağıt boyutunu değiştirebilirsiniz.

Kağıttan lale yapımının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videoya göz atabilirsiniz. Bunun dışında benzer çalışmalar için Kendin Yap kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir