İltihaplı Sivilce için 5 Doğal Cilt Maskesi

İltihaplı Sivilce için 5 Doğal Cilt Maskesi

İltihaplı sivilce her yaşta ve herkeste görülmektedir. Ülkemizde de yaygın olarak görülen cilt sorunu en fazla görüntüyü etkiler. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iltihaplı sivilceler gençlerin kabusu olmuş durumda. Bu yazımızda iltihaplı sivilcenin nedenleri ve çözümü için doğal maskeleri sizler için paylaştık.

İltihaplı Sivilce Nedenleri

Sivilce, farklı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda iltihaplı bazı durumlarda iltihapsız olarak ciltte yer almaktadır. Genel olarak iltihaplı sivilce nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Kadınlarda hamilelik dönemi ve regl döneminde hormonal değişiklikler
  • Çocukluktan gençliğe geçen ergenlik döneminde olanlardaki hormonal değişimler
  • Sigara içme alışkanlığı
  • Sağlıksız, yağlı ve aşırı baharatlı beslenme
  • Menepoz dönemine girme ya da yaklaşması
  • Kullanılan bazı makyaj ürünlerinin gözenekleri tıkaması
  • Kullanılan bazı cilt ürünlerinin yarattığı etki
  • Bazı ilaçların yan etkisi

İltihaplı Sivilce için 5 Doğal Cilt Maskesi

Sivilceler kimi zaman dönemsel olarak çıkıp yok olurken kimi zaman sürekli olarak kalmaya devam eder. Uzun süreli sivilce problemleri için aşağıdaki cilt maskelerini uygulayabilirsiniz. Bunları uygulamadan önce mutlaka cildinizi makyajdan arındırın. Temiz bol su ile yüzünüzü yıkayıp yine temiz havlu ile kurulayın. Sonrasında maske malzemelerini karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Anti-inflamatuar ve antiseptik özelliği olan bir malzemedir. Bu nedenle çoğu kişi sivilce sorunları için kullanmaktadır. Zerdeçalı kullanmak için tozundan faydalanılır. Uygulama için bir miktar zerdeçal tozunu normal su ile karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı direkt olarak sivilce üzerine uygulayın. Bu şekilde 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında bol su ile durulama yapın. Uygulamayı sivilce geçene kadar sabah akşam günde iki kere yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Malzemenin antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde sivilceler üzerinde etkili olmaktadır. Uygulama için organik elma sirkesi kullanılması gerekir. 1 tatlı kaşığı elma sirkesini 2-3 kaşık su ile bir kase içinde karıştırın. Hazır olan karışımı temiz bir pamuk ile sivilce üzerine sürün. Durulamadan bu şekilde bekletebilirsiniz. Sivilce iyice küçülene kadar düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Soğan Suyu

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen soğan suyu sivilcelerin kısa sürede küçülmesini sağlar. Uygulama için bir adet kuru soğanı rendenin küçük gözü ile rendeleyin. Ardından bu püreyi bir çay süzgecinden geçirin. Altta kalan suyu pamuk ya da kulak temizleme çubuğuna batırıp sivilce üzerinde bekletin. Bu uygulamayı günde iki kere yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple sivilcelerin sebep olduğu şişlik ve kızarıklıkların tedavisine yardımcı olur. Uygulama için bir kaç damla çay ağacı yağını pamuk ya da kulak çöpüne damlatın. Sivilce üzerine tutup üzerinde bekletin. Günde iki kere uygulamayı yapabilirsiniz.

Buz Kompresi

Sivilceler için evde uygulanacak en basit ve işe yarar çözümlerden birisidir. Her evde bulunan buz küplerinden kullanabilirsiniz. Bir adet buz küpünü sivilce üzerine tutup tamamen erimesini bekleyin. Bu sayede kızarıklık, şişlik ve ağrıda hafifleme sağlanır. Uygulamayı günde iki kere yapabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz sivilceler için doğal maskeler kişiden kişiye farklı etki göstermektedir. Uygulamalar sonrasında sorununuz devam ederse mutlaka bir uzman doktora danışıp tedavi etmeniz gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Gözenek Sıkılaştırıcı Yumurta Maskesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir