Mide Üşütmesi Belirtileri Nasıl Geçer

Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide üşütmesi, bağırsak gribi ya da bağırsak üşütmesi olarak da bilinmektedir. Her yaşta herkeste görülmektedir. Bulaşıcı özelliğinden dolayı dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak bebek, yaşlı, çocuklar ve bağışıklık sistemi gelişmemiş kişilerde görülür. Mide üşütmesinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mide Üşütmesi Belirtileri

Bağırsak üşütmesi kişiden kişiye değişik belirtiler göstermektedir. Genel olarak şu belirtiler hastalarda var olmaktadır.

  • Karında şişkinlik, ara ara geğirme ya da gaz sorunu
  • Karın ağrısı ve zaman zaman karın krampları
  • Midede yanma hissi ve kusma durumu
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Halsizlik, bitkinlik
  • İshal
  • Yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük gibi gribe benzer sorunlar

Yukarıdaki belirtiler bir ya da bir kaçı hastalarda görülebilir. Semptomların süresi genelde 24 ila 48 saat arasında değişir. Ancak çok şiddetli semptomlarda 10 güne kadar süresinde uzama olmaktadır.

Hastalığın Nedenleri

Bağırsak ya da mide üşütmesi farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Genel olarak aç karnına soğuk ya da buzlu içecek ve yiyecekler tüketmekten kaynaklanmaktadır Bunun dışında soğuk havalarda ince giyinmek ve ayakların soğuk alması da hastalığa neden olabilir. Bazı durumlarda ise sıcak ve soğuk besinlerin ard arda alınması mide ya da bağırsaklarda üşütmeye sebep olabilir.

Mide Üşütmesi Tedavisi

Bağırsak üşütmesi idrar, dışkı ya da kan testi ile teşhis edilmektedir. Teşhisten sonra hastaların tedavisi başlamaktadır. Mide üşütmesi tedavisi için ilk olarak nedenlere bakmak gerekir. Eğer üşütme bakterilerden kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik tedavisi vermektedir. Bazı durumlarda antibiyotiklere ek olarak parasetamol içerikli ilaçlar da verilmektedir.

Bağırsak üşütmesi virüslerden kaynaklı ise doktor her hangi bir ilaç vermeden tedavi önerebilir. Bu durumda hastanın bol bol dinlenmesi, sıvı tüketmesi gerekir. Beklenmeyen bir etki olduğunda yeniden doktora başvurması yeterlidir.

Bağırsak Üşütmesi için Bitkisel Tedavi Önerileri

Bağırsak üşütmesi için doktor tedavisinin yanında bitkisel tedaviler de önerilmektedir. Bu önerilerden bazıları şunlardır…

  • Nane-Limon Çayı: Bağırsak ve mide üşütmesi için en sık tüketilen içecektir. Çay için 1 su bardağı su içine 1 tatlı kaşığı kuru nane alın. Bu şekilde ocakta kaynayıp kenarı alın. İçine bir kaç dilim limon atıp yeniden kaynatın. 5 dakika sonra çayı alıp süzerek içebilirsiniz. Günde 2-3 kere bu çayı yapmak mideye iyi gelecektir.
  • Ballı-Limonlu su: Karışım için bir su bardağı ılık su içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Malzemeleri güzelce karıştırın. Sonrasında soğutmadan tüketin. Günde 2 kere tüketmek yeterli olacaktır.
  • Yoğurt ve Tavuk Çorbası: Yoğurt ve tavuk çorbası da mide üşütmesinin tedavine iyi gelecektir. Bu iki besini de tüketmek midenin rahatlamasını ve iyileşmesini sağlamaktadır.

Yazımızı beğendiyseniz Mide Bulantısı Neden Olur yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir