Sütsüz İrmik Helvası Tarifi

Sütsüz İrmik Helvası Tarifi

Hem kutlamaların, hem yasların tatlılardan birisidir irmik helvası. Hemen hemen her damak tadına uyduğu için sıklıkla yapılmakta ve ikram edilmektedir. Damak tadına göre farklı malzemeler ile lezzetlendirilen bir tatlı türüdür. Sütlü, sulu ya da süt-su karışımlı olarak hazırlanmaktadır. Bu yazımızda sütsüz irmik helvası tarifi malzemeleri ve yapım aşamalarını sizler için paylaştık.

Sütsüz İrmik Helvası Yapılışı

Sütsüz irmik helvası, su ile hazırlanmaktadır. Lezzet olarak sütlü olandan daha hafiftir. Kaymak ya da dondurma ile birlikte servis edilebilir. Sade olarak hazırlanabileceği gibi ceviz içi ya da şam fıstığı eklenerek de hazırlanabilir.

Malzemeler

  • 1 su bardağı irmik
  • Varsa ceviz ya da fıstık
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ (4-5 kaşık tereyağı ile de yapabilirsiniz)

Şerbeti için;

  • 1 su bardağından iki parmak eksik şeker
  • 2 su bardağı ılık su

Yapılışı

Helva için ilk olarak şerbet malzemelerini bir kap içine alın. Şeker eriyene kadar karıştırın. Şeker eriyince soğuk şerbeti kenarı alın. Helvanın kendisi için tencere içine yağı alın. İrmiği de üzerine ekleyip karıştırarak kavurmaya başlayın. İrmiklerin rengi koyu kahverengi olana kadar karıştırarak kavurmaya devam edin. İstediğiniz rengi aldıktan sonra ocağın altını kısın. Dikkatli bir şekilde soğuk şerbeti tencere içine boşaltın. Karıştırarak helvanın suyunu çekmesini sağlayın.

Helva tamamen suyunu çektikten sonra temiz bir bez ile tencerenin üzerini örtün. Kapağı kapatıp soğuyana kadar bu şekilde demlendirin. Demlenen helvayı karıştırarak havalandırın. Sonrasında kaseler içine paylaştırın.

İrmik helvası içine fıstık ekleyecekseniz irmikleri kavurma aşamasında ekleyip onları da kavurun. Eğer ceviz içi ekleyecekseniz helvaları servis tabaklarına boşalttıktan sonra üzerlerine serpebilirsiniz. Tarçın sevenler helvanın içine ve üzerine toz tarçın da ekleyebilir. Damak tadınıza göre tarçın, fıstık ya da ceviz miktarını ayarlayabilirsiniz.

Sütsüz irmik helvası tarifini isterseniz yarısı sütlü, yarısı sulu olarak da yapabilirsiniz. Bunun için aynı ölçüleri kullanabilirsiniz. Sadece 2 su bardağı su yerine 1 su bardağı su, 1 su bardağı ılık süt kullanmanız yeterli olacaktır. Şerbet için su ve sütün mutlaka ılık olmasına dikkat edin. Aksi halde şeker tamamen eriyemeyebilir.

Tarifimizi beğendiyseniz diğer yemek ve tatlı tarifleri için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bizi Youtube kanalımızdan da takip edip, videolarımızı izlemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir