Hamilelikte Saç Dökülmesinin Nedenleri

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Nedenleri

Her kadının hamilelik döneminde yaşadığı bedensel ve ruhsal değişiklikler vardır. Bu değişikler hamilelik durumu ve kişinin genel sağlığına göre değişiklik göstermektedir. Ancak saç dökülmesi çoğu hamile bayanın başına gelen rahatsız edici bir durumdur. Bu yazımızda hamilelikte saç dökülmesinin nedenleri hakkında kısa bilgilere yer verdik. Nedenlerinin belirlenmesinin ardından dikkat ederek ya da tedavi olarak bu dönemdeki saç dökülmeleri en aza indirilmektedir.

Hamilelikte Saç Dökülmesinin Nedenleri

Gebelik döneminde kadınlarda yaşanan fiziksel değişimlerden birisi de saç dökülmesidir. Kiminde çok fazla rahatsızlık vermeyen bu durum kimi hamilelerde saçların gözle görülür şekilde seyrekleşmesine neden olmaktadır. Özellikle normalde de saç dökülmesi yaşayanlar hamilelik dönemi ile birlikte daha da fazla bu sorunu yaşamaktadır. Hamilelikte genel olarak yaşanan sorunlar şu şekildedir…

Hormonlarda Artış

Hamilelik döneminde bazı hormonlarda artış yaşanmaktadır. Bu dönemde progesteron ve östrojen hormonlarında artış yaşanmaktadır. Yükselen bu hormonlar saçlarda dökülmeye sebep olmaktadır. Bu durum bütün hamilelik boyunca devam edebileceği gibi sadece belirli dönemlerinde de olabilir. Bütün hamilelik döneminde saç dökülmesi yaşansa bile doğumdan sonra hormonların normale dönmesi ile son bulmaktadır.

Kansızlık

Hamilelik döneminde yaşanan saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden birisi de demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Vücut gebelik döneminde normal döneme göre daha fazla demire ihtiyaç duyar. Bu demir ihtiyacı karşılanmadığında kansızlık ortaya çıkar ve bu da saç dökülmesine sebep olur. Bu durumda doktora gidip kan testi yapılması gerekir. Kan testi sonucunda doktorun vereceği kan ilaçları ile saç dökülmesinin önüne geçer.

Stres

Bütün dönemlerde olduğu gibi gebelik döneminde de stres yaşanması saç dökülmesine neden olmaktadır. Gebelik döneminde annenin hem kendisi hem bebeği için duyduğu endişe stres yaşamasına sebep olur. Bu durumda yaşanan stresin ve saç dökülmesinin önlenmesi için anne adayının bol bol sevdikleri ile vakit geçirmesi gerekir. Kısa yürüyüşler ve bol su tüketimi de anne adaylarının stresleri azaltmaktadır.

Kötü Beslenme

Gebelik ile birlikte duygusal ve bedensel değişimlerin yanında iştahta da bazı değişimler yaşanmaktadır. Bazı hamileler mide bulantısı nedeni ile yetersiz beslenmektedir. Bu durumda vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller alınamaz. Bu da saç dökülmesine neden olur. Bazense gebelikte yaşanan aşermeden dolayı sürekli yemek yeme isteği oluşmaktadır. Bu durumda da sağlıksız beslenmeden dolayı saç dökülmesi meydana gelmektedir. Beslenmeden kaynaklanan saç dökülmeleri düzenli ve sağlıklı beslenme ile ortadan kalkmaktadır.

Troid Hastalıkları

Saç dökülmesinin yanı sıra kabızlık, kas krampları ve halsizlik gibi sorunlar da yaşanıyorsa troid hormonu dengesizliğinden olmaktadır. Troid hormonunun az salgılanması ya da çok salgılanması hamilelik döneminde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durumda doktora gidip hormon değerlerini ölçtürmeniz gerekir. Gerekli ise tedaviye başlayarak hormon dengesini sağlayabilirsiniz.

Genetik

Hamilelik döneminde saç dökülmesi bazen genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre gebelikte annesinde de saç dökülme sorunu yaşayanlar kendileri de bu sorunu yaşamaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanan saç dökülmesi genel olarak yukarıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır. Aşırı saç dökülmeleri için nedenlerin araştırılması ve ortadan kaldırılması gerekmektedir. Az saç dökülmeleri için anne adaylarının çok fazla bir şey yapmasına gerek yoktur.

Yazımızı beğendiyseniz Hamilelikte Aşerme konusuna da göz atabilirsiniz. Ayrıca bizi Youtube kanalımızdan da takip edip, videolarımızı izlemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir