Vicks Kreminin Faydaları ve Kullanım Şekli

Vicks Kreminin Faydaları

Vicks kreminin faydaları oldukça fazladır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu krem yüksek oranda mentol ve okaliptüs yağı içermektedir. Haricen kullanılan bu krem, pek çok hastalığın etkilerini hafifletmek için kullanılmaktadır. Ülkemizde de en fazla kullanılan kremler arasında yer alan Vicks kremi hakkında merak edilenleri gelin birlikte inceleyelim…

Makale İçeriğinde Neler Var

Vicks Kreminin Faydaları

Kremin içeriğinde pek çok faydalı doğal yağ bulunmaktadır. Bu nedenle çok sayıda rahatsızlık ve hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Genel olarak Vicks kreminin faydaları şu şekildedir…

 • Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olup ödem oluşumunu engeller
 • Cilt nemlendirilmesinde kullanılmaktadır. Cildi aşırı kuru olan kişiler bu kremi haftada 2 ya da 3 kere kullanarak nemlendirme yapabilirler.
 • Zaman zaman meydana gelen dudak çatları için kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında soğuktan dolayı çatlayan dudakları nemlendirip tedavi eder.
 • Vücudun belirli bölgelerindeki ağrılar için kullanılmaktadır. Kas, eklem ve baş ağrılarına iyi gelir.
 • Vicks kremi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda öksürük için de kullanılmaktadır. Öksürüğü önlemek için kremden ayaklarınıza sürüp çorabınızı üzerine giyin. Kısa süre içinde öksürüğün kesildiğini göreceksiniz.
 • Sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun için sivilce ya da akne üzerine biraz kremden sürmek ve 30 dakika beklemek yeterlidir.
 • Saçtaki kepeklerin önlenmesi için de bu krem kullanılmaktadır. Uygulama için saç diplerinize masaj yaparak kremden sürün. 20 dakika bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.
 • Topuk çatlakları için düzenli kullanımda etkilidir. Sabah-akşam bu kremden sürerek ayaklarınızdaki çatlak ve nasırlardan kurtulabilirsiniz.
 • Burun tıkanıklığını açmak için uygulanmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen burun tıkanıklığı için kaynar su içine biraz kremden dökülerek karıştırın. Bu suyun buharı burundan çekilerek tıkanıklık açılır.
 • Böcek ve sinek ısırığının neden olduğu kaşıntı ve kızarıkların yok edilmesinde kullanılmaktadır.
 • Grip, nezle gibi kış hastalıklarının hafif geçirilmesi için kullanılmaktadır.

Vicks Kremi Nasıl Kullanılır

Krem, haricen kullanım için uygundur. Yani hiç bir şekilde yemek ya da içecekler ile temas etmemesi gerekir. Kreminin iki farklı şekilde kullanımı mümkündür. Bunlardan birincisi ağrıyan ya da sorunlu olan bölgeye direk sürülmesidir. Baş ağrısı, kas ağrısı, grip, nezle gibi sağlık sorunlarında bu uygulama yapılmaktadır. Kışın soğuk algınlığına bağlı olarak yükselen ateş ve ağrıların hafifletilmesinde kullanılmaktadır. Uygulama için krem hastanın sırtına sürülür ve sıcak havlu üzerine konur. Bir gece bu şekilde uyuyan hastaların ertesi gün daha enerjik ve sağlıklı olarak uyandıkları görülmektedir.

Vick kreminin diğer kullanım şekli ise solumadır. Burun tıkanıklığı ya da solunum güçlüklerinde bu uygulama yapılmaktadır. Uygulama için kaynar suyun içine biraz kremden atın. Daha sonra hastanın baş ve yüz bölgesini bir havlu ile sarın. Suyun buharına doğru hastayı eğip 7-8 dakika bu buharı solumasını sağlayın. Kısa sürede sinüslerin açılıp hastanın rahatladığını göreceksiniz.

Vicks kremi kullanımı, vicks kreminin faydaları ve neye yaradığı hakkında detayları yazımızda verdik. Yazımızı beğendiyseniz Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir