Çocuklar için Bileklik Yapımı

Çocuklar için bileklik Yapımı

Bileklik modelleri her yaştan herkesin çok hoşuna gitmektedir. Farklı ip türleri ve örgü teknikleri ile hazırlanan bu bileklikler evde de çok kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu yazımızda sizlerle birlikte çocuklar için bileklik yapımı detaylarını inceleyeceğiz. Bir parça pipet ile çok kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu bileklikleri sevdiklerinize hediye edip mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Çocuklar için Bileklik Yapımı

Çocuklar da en az yetişkinler kadar takılara meraklıdır. Özellikle kız çocukları kolye, küpe, bileklik takmaya çok küçük yaşlarda başlamaktadır. Bu yazımızda yapılışını vereceğimiz bileklik modeli de çok küçük yaşlardaki kız ve erkek çocukları için uygundur. Ayarlanabilir kapama kısmı olduğundan dolayı kendi bilek ölçülerine göre ayarlanarak rahat kullanımı vardır.

Çocuk Bilekliği için Gerekli Malzemeler

  • 30 cm 0,8 mm paraşüt ipi
  • Gülen yüz boncuk
  • Pipet parçası

Pipet ile Çocuk Bilekliği Yapımı

Bilekliği hazırlamak için küçük bir parça pipet kesin. Kestiğiniz pipet ile ilk olarak bilekliğin bir uç kısmını oluşturun. Bunun için ipin en ucunu pipetin üzerine getirin. Sağ elinizin işaret parmağı ile ipi sabit tutun. Diğer eliniz ile pipet üzerine ipin uzun kenarını dört kere dolayın. Dolama işlemini yaparken ipin pipet üzerinde düzgün bir şekilde her dolamada iplerin yan yana gelmesine dikkat edin. İpleri dolarken sağdan sol tarafa doğru dolama yapın. Dolama işlemini bitirdikten sonra ipin ucunu pipetin içinden geçirin. Diğer taraftan çıkan ip ucunu tutup dikkatlice çekerek dolama düğümünü atın. Bu aşamada iplerin hizasının bozulmaması için bir yandan ipi çekerken bir yandan da ipleri düzeltmeyi unutmayın.

İlk düğümü attıktan sonra göz kararı bilekliğin ortasına yakın yerine aynı yöntem ile düğüm atın. Kullanmak istediğiniz boncuğu yerine yerleştirin. Yeniden bir düğüm atın. Ve en son bilekliğin diğer ucuna da aynı yöntemle düğüm atarak bitirin. Bilekliğin iki ucuna attığınız düğümlerin sökülmemesi için fazla ipleri kesip çakmak ile yakın.

Bilekliğin kapama kısmı için asansör kapama, ayarlanabilir kayan düğüm ya da dolama düğümü atabilirsiniz. Örnek olarak verdiğimiz modellerde kapama kısmı dolama düğümü ile atılmıştır. Bunun için bilekliğin iki ucunu karşılıklı yan yana gelecek şekilde elinize alın. 10 cm kadar bir ip ve yine küçük bir pipet ile dolama düğümü atıp kapamayı yapın. Düğümü attıktan sonra kalan kısımları yine çakmak ile yakıp yapıştırabilirsiniz.

Verdiğimiz bu çocuk bilekliğini hem kız hem erkek çocuklar için hazırlayabilirsiniz. Erkek çocuk bilekliği için ip rengi ve gülen yüzün rengini mavi ya da yeşil seçebilirsiniz. İsterseniz kendi zevkinize göre ortaya gülen yüz yerine kalp, harf, çiçek, yıldız figürleri de koyabilirsiniz.

Bileklik modelimizi beğendiyseniz Pipetten Bileklik Yapımı çalışmasına da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir