Zatürre Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Zatürre Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre, tıbbi adı ile pnömoni, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Belirli yaşlarda daha tehlikeli olan bu hastalık özellikle kış aylarında daha fazla görülmektedir. Akciğerlerin bir ya da ikisinde ortaya çıkmaktadır. İlk başlarda basit bir soğuk algınlığı gibi başlayan hastalık, ilerleyerek devam eder. Riskli gruplar dışında ayakta tedavisi yapılan bir hastalık türüdür. Ancak bazı yaşlarda ya da durumlarda daha ağır seyir ederek hastaların hastaneye yatmalarına neden olmaktadır.

Makale İçeriğinde Neler Var

Zatürre Belirtileri

Pnömoni her hastada farklı belirtiler gösterebilir. Genel olarak hastalığın belirtileri şu şekildedir…

 • Ateş ile birlikte üşüme
 • Zaman zaman titreme, terleme
 • Öksürük ve beraberinde balgam
 • Göğüs ve sırt bölgesinde ağrı
 • Normalden daha hızlı nefes alıp vermek
 • Göğüs bölgesinde nefes alıp verirken hırıltı
 • Kusma
 • Başta ağrı
 • Kas ağrısı
 • Bebeklerde anneyi emzirmeme, biberonu reddetme
 • İstahsızlık
 • Halsizlik
 • Kas ağrısı

Yukarıdaki zatürre belirtileri bütün hastalarda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Hastanın vücut direnci ve genel sağlık durumuna göre belirtilerden bazen hepsi, bazense sadece bir yada iki tanesi görülmektedir.

Zatürre Tedavisi

Hastalık iki şekilde ortaya çıktığı için tedavisi de iki şekilde yapılmaktadır. Bakterilerin neden olduğu pnömoni, antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Bu ilaçlar genel olarak evde kullanılarak tedavi sağlanır. Antibiyotik tedavisi doktorun belirttiği süre içerisinde alınmalıdır. Hasta biraz düzeldiğinde tedaviyi ve ilaçları kesmemelidir. Viral zatürrede ise antibiyotikler fayda etmemektedir. Bu nedenle hastanın genel durumunu destekleyici tedaviler yapılmalıdır.

Tedavi sırasında ağrı kesici ve ateş düşürücüler bazen gereklidir. Doktorun vermediği ilaçları doktora sormadan kullanmak yarardan çok zarara neden olur. Özellikle öksürük şurupları bu dönemlerde hastaların zararına olabilir. Bunun için doktora danışmadan ilaç alınmaması gereklidir.

Zatürre tedavisi sırasında hastanın bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Balgamın atılması için bu gereklidir. Solunum sıkıntısı ya da morarma gibi belirtileri olan hastaların yatarak tedavi edilmeleri gerekir.

Zatürreden Korunma Yöntemleri

Hastalıktan korunmak için çocukluk çağı aşılarının bazıları etkili olmaktadır. Kızamık ve h. influenza aşıları zatürrenin etkilerinden korunmada önemli etkilere sahiptir. Riskli çocuklar için grip aşısı da uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca 2 yaş altında kullanılan pnömokok aşısı da zatürreden korunmak için etkilidir.

Bebeklerin hastalıktan korunması için mümkün olduğunca anne sütü alması gerekmektedir. Anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olduğundan hastalıklara karşı korunmaları da daha yüksektir.

Çocukların sigara dumanına maruz kalmamasına özen göstermek gerekir. Bunun yanında hasta kişiler ile de temaslarından kaçınmak önemlidir. Ayrıca çocukların anlayacağı yaşa gelince el yıkamanın önemli hakkında bilgi verilmesi de gereklidir.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi zatürrede de dengeli ve sağlıklı beslenme önemlidir. Hem hastalıktan korunma, hem tedavisi süresinde sağlıklı besinler tüketmek gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz benzer yazılardan birisi olan Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca kendin yap videolarımız için  Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir