Eldeki Saç Boyası Nasıl Çıkar

Eldeki Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar

Zaman zaman saç renginde değişiklik yapmak, zaman zaman da saçlardaki beyazları kapatmak için boyamak gerekir. Kuaför ve evde yapılan boyama işlemi sırasında bazen ellerde saç boyası lekesi kalabilir. Bu durumda eldeki bu boyanın daha kısa sürede ve kolaylıkla çıkması için bazı ek işlemler yapmak gerekir. Bunun için evde bulunan ya da bulabilecek bazı malzemelerden yararlanılabilir. Yazımızım devamında malzemeler ve kullanışları hakkında daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Eldeki Saç Boyası Nasıl Çıkar

Özellikle evde yapılan saç boyama işlemlerinde ellerde lekelenmeler çok fazla olur. Eldiven kullanılsa bile eldivenin delinmesi ya da elden eldiveni çıkarma işlemleri sırasında boya el ile temas ederek lekeleyebilir. Bu durumda aşağıdaki yöntemlerden istediklerinizi uygulayarak eldeki saç boyası kolaylıkla çıkarılabilir.

Aseton

Tırnaklardaki ojeleri çıkarmak ya da oje lekelerini çıkarmak için etkili olan aseton, boya lekesinin çıkarılması için de kullanılmaktadır. Bunun için bir parça pamuğu bolca aseton ile ıslatın. Daha sonra leke üzerini ovalayarak elden çıkmasını sağlayın. İşlem sonrasında ellerinizi bol su ve sabun ile yıkayın. Aseton güçlü bir kimyasal madde olduğundan sadece ellerden boya lekesi çıkarmak için kullanılması gerekir.

Diş Macunu

Dişleri beyazlatma ve lekelerini  çıkarmak için etkili olan diş macunları eldeki saç boyası lekeleri için de kullanılabilir. Uygulama için elinize bir miktar diş macunu alın. Sıvı sabun kullanır gibi ellerinizi ovalayarak yıkayın. Lekeler çıktıktan sonra bol su ve gerekli görürseniz sabun ile ellerinizi güzelce yıkayın.

Bebek Yağı

İnatçı saç boyası lekelerinin çıkarılması için bebek yağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. Uygulama için lekeli alan üzerine bebek yağı ya da zeytinyağı sürün. Masaj ile yağı lekeli bölgeye yedirin. Sonrasında temiz bir bez, eldivene benzer bir malzeme ile elleri sarın. Bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün yumuşayan lekeler sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.

Saç Spreyi

Doğrudan lekeleri çıkarmak için etkili olmasa da saç boyasının ciltten ayrılmasında etkili bir üründür. Uygulama için makyaj temizleme pamuğuna biraz saç spreyi sıkın. Lekeli alan üzerine bu pamuğu sürerek ovma işlemi yapın. Son aşama olarak ellerinizi sabunlu su ile yıkayın.

Karbonat ve Sirke

Eldeki saç boyası lekelerini çıkarmak için doğal malzemeler kullanmak isterseniz sirke ile karbonatı kullanabilirsiniz. Bunun için bir miktar karbonatın üzerine bir kaç damla sirke ekleyin. Karışımı macun haline getirip lekeler üzerine sürün. Lekeler çıkana kadar elinizle ovalayın. Lekelerin çıkmasının ardından ellerinizi bol su ile durulayın.

Makyaj Çıkarıcısı

Hem eldeki hem yüz üzerindeki saç boyası lekelerini çıkarmak için makyaj çıkarıcısını kullanabilirsiniz. Uygulama için bir parça pamuk üzerine makyaj çıkarıcısından biraz dökün. Lekeleri bu pamuk ile güzelce ovun. Lekelerin çıkmasının ardından bol su ile alanı durulayın.

Yukarıdaki malzemeler ile eldeki saç boyası lekelerini temizlemek mümkün. Bunlardan biri ya da bir kaçını ellerinizde uygulayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz benzer yazı olan Organik Saç Boyası Tarifleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir