Eldeki Acı Biber Yanması Nasıl Geçer
Pratik Bilgiler

Eldeki Biber Yanmasına Ne İyi Gelir

Acı biber el ile temas ettiğinde uzun süre elde yanmaya sebep olur. Bu hissi ortadan kaldırmak için eldeki biber yanmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek yöntemler uygulanabilir. Her evde bulunan malzemeler ile uygulanan bu yöntemlerden bazılarını sizler için derledik. Sizler de bu malzemeleri kullanarak yanma hissini ortadan kaldırabilirsiniz.

Eldeki Biber Yanmasına İyi Gelen Yöntemler

Acı biber hem yemeklere lezzet vermek hem de iştah açmak için tüketilen besinlerden birisidir. Biberlerin en çok acı olan bölgeleri çekirdekleridir. Bu sebeple yemek içleri ya da salatalar için hazırlarken çekirdeklerin ele temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Dalgınlık ya da acele ile acı biberin ele temas etmesi elde yanmaya neden olur. Acı biber yanması için uygulanabilecek bazı yöntemler ve malzemeler şu şekildedir…

Yoğurt

Bütün yanık tedavilerinde önerilen yoğurt eldeki biber yanmasının geçmesi için de önerilmektedir. Eldeki yanma hissisini ortadan kaldırmak için yanma olan bölgenin üzerine biraz yoğurt sürün. Yanma hissi geçene kadar yoğurdu bölgede tutun. Daha sonra bol su ile durulayın. Yoğurt eğer soğuk olursa daha kısa sürede etkisini gösterecektir.

Domates

Domatesin içinde likopen bulunmaktadır. Bu madde eldeki biber yanığı için son derece etkilidir. Yanmayı geçirmek için bir adet domatesi doğrayıp suyunu alın. Parmak uçlarınız ya da temiz bir pamuk ile yanma olan bölgeye domates suyundan sürün. Sonrasında ellerinizi bol su ile durulayın.

Süt

Yoğurt gibi süt de eldeki yanmanın geçmesi için etkilidir. Uygulama için bir kase içine sütü alın. Elinizi sütün içine batırıp 10 dakika bekletin. Süre sonunda ellerinizi yıkayıp kurulayın.

Kahve Telvesi

Gözeneklerin temizlenmesi ve daha sağlıklı bir cilt için yüze uygulanan kahve telvesi biber yanıkları için de etkilidir. Bu uygulama için ılık ya da soğuk olarak bir miktar kahve telvesini yanan bölge üzerine koyun. Parmak uçlarınız ile bastırarak ovalayın. Yanma hissi biraz hafifleyince ellerinizi su ile yıkayabilirsiniz.

Limon

Her evde bulunan malzemelerden birisi olan limon da eldeki biber yanığının geçmesi için kullanılabilir. Bunun için limonu ikiye kesin. Yanık bölgesine limonu sürterek yanma hissinin azalmasını sağlayın. Limonun içeriğinde asit olduğundan bu  işlemi çok fazla uzatmamanızı tavsiye ederiz. Limonu elinizden arındırmak için bol su ile yıkayabilirsiniz.

Soğan Suyu

Soğan suyu da acı biber yanmasının hafiflemesi için kullanılabilir. Bu yöntem için soğanın suyunu rendeleyerek çıkarın. Yanma bölgesine parmak uçlarınız ya da temiz bir pamuk ile sürün. Uygulama sonrasında ellerinizi bol su ile yıkayın. Soğan suyu koku bırakacağı için eğer rahatsızlık veriyorsa diğer uygulamaları yapabilirsiniz.

Nemlendirici Krem

Acı biber yanığı için nemlendirici krem ya da yanık kremi de kullanabilirsiniz. Bu her iki kremi tek başına kullanmanın dışında diğer yöntemleri denedikten sonra da uygulayabilirsiniz.

Sirke

Sirke eldeki yanma hissinin geçirilmesi için etkilidir. Bunun için bir kap içine sirke alın. Elinizi sirke içinde 10 dakika bekletin. Süre sonunda ellerinizi bol su ile yıkayın.

Metal Kaşık

Metal kaşığı elinize alıp yıkayın. Yıkama sırasında metal kaşığı elinizin her yerine değdirin. 2-3 dakika içinde elinizdeki yanma bitecektir.

Yukarıdaki maddeler ve yöntemler ile eldeki biber yanması kolaylıkla geçebilir. Bu yöntemlerden sadece bir tanesini uygulamak yeterli olacaktır.

Verdiğimiz pratik bilgi hoşunuza gittiyse ilgili yazılara ulaşmak için pratik bilgiler kategorisine göz atabilirsiniz. Ayrıca bizi Youtube kanalımızdan da takip edip, videolarımızı izlemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir