Simidin Taze Kalması İçin Ne Yapılmalı?

Simidin Taze Kalması için Ne Yapılmalı

Simidin taze kalması için ne yapılmalı? sorusunun cevabını öğrendikten sonra kahvaltıda artan simitleri güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Simit sevilen bir kahvaltılıktır. Sıcacık ve taze simide kimse kolay kolay hayır diyemez. Bazen kendimizi kaptırıp ihtiyacımızdan fazla simit aldığımız olur. Böyle bir durumda ne yazık ki ertesi güne simit sert ve bayatlamış olduğu için yemek mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda yazımızda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak simidin bayatlamasını önleyebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Simidin Taze Kalması için Ne Yapılmalı?

Simit de ekmek gibi taze iken tüketilen ve bayatladığında ne yazık ki çöpe atılan bir gıdadır. Bu tür israfı önlemek için simidi ihtiyacınız kadar almalısınız. Yine de kahvaltıda hepsi tüketilmezse bunu açıkta bırakmayıp hemen bir poşete koymalısınız. Aksi halde açıkta kalan simit kuruyacak ve yenilemeyecek hale gelecektir. Eğer kalan simidi gün içinde tüketmeyecekseniz bunu bir poşete koyun ve hava almayacak şekilde ağzını sıkıca bağlayın. Daha sonra poşeti buzdolabına koyun. Bu şekilde simidi ertesi güne kadar taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Simidi buzdolabından çıkardıktan sonra 1 saat oda sıcaklığında bekletebilir ya da teflon bir tavada ısıtarak hemen tüketebilirsiniz. Kalan simidin bayatlamasını önlemek için alacağınız bu tedbir sayesinde kahvaltıda taze ve sıcak simit yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Simit Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Simidi uzun süre taze olarak saklamak isterseniz bunu deri dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuya uygun koşullarda kaldırılan simit yaklaşık 3 ay boyunca tazeliğini korur. Tabi ki simidi olduğu gibi derin dondurucuya koyamayız. Bunu bir poşete bütün ya da ikiye bölerek koyun. Poşetin içindeki havayı aldıktan sonra ağzını sıkı bir şekilde bağlayın ve sonrasında dondurucuya kaldırın. Anlattığımız şekilde poşetin içinde hava kalmaması gerekiyor aksi halde derin dondurucuda da olsa simit bozulacaktır. Derin dondurucudaki simidi yiyeceğiniz zaman bunu dondurucudan çıkarın ve bir teflon tavaya alın. Tavanın üzerine bir kapak kapatarak 10 dakika kadar ısıttıktan sonra simidi afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu yazımızda simit nasıl saklanır sorusunun cevabı olacak pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Simidi saklamak istediğiniz süreye göre bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Simit Nasıl Saklanır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir