Evde Mayalı Hamur Nasıl Yapılır

Mayalı Hamur

Evde hazırlanan pek çok ikramlık için mayalı hamur gerekir. Ekmek, poğaça, çörek gibi özellikle tuzlu yiyecekler için gerekli olan mayalı hamuru evde hazırlamak son derece kolaydır. Bazı  önemli noktalara dikkat edildiğinde tam kıvamında yumuşacık, maya kokusu olmayan hamurlar hazırlamak mümkün. Evde mayalı hamur hazırlamak için dikkat edilmesi gerekenler yazımızın devamında yer alıyor. Sizde puf puf kabaran mayalı hamurlar hazırlamak için bu noktalara dikkat edebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Mayalı Hamur Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde hamur mayalamak için kullanılan mayanın türü, mayanın aktifleştirilmesi, hamurun yoğrulması ve mayalanma ortamı çok önemlidir. Mayalı bir hamur hazırlamak için iki çeşit maya kullanılıyor. Bunlardan birincisi kuru maya olarak da bilinen toz mayadır. Toz maya kabartma tozu, vanilya gibi paketlerde satılır. İçinden kahverengi taneli maya çıkan bu paketlerden genel olarak bir tanesi 1 kilo una yeterli gelir. Diğer çeşit olan yaş maya ise küp şeklindedir. Genel olarak bir küp yaş maya ile bir kilo un yeterlidir.

Puf puf kabaran bir hamur hazırlamak için mutlaka ön mayalanma yapılması gerekir. Ön mayalama için sıvıya süt yada su kullanılır. Bu sıvı malzemelerin mutlaka ılık olması gerekir. Ön mayalanma için ılık sıvı malzeme, bir kaşık toz şeker ve mayayı kase içine alın. Şeker ile maya eriyene kadar malzemeleri karıştırın. Taneli malzemeler eriyince üzerini kapatıp 15 dakika dinlendirin. Bu sırada toz şeker ile karışan maya aktif hale gelip köpürür. Süre sonunda diğer malzemeler eklenerek hamur hazırlanır.

Hamurun güzel mayalanması için mutlaka maya ile tuzun birbirine temas etmemesi gerekir. Bunun için tuz, unun üzerine denk gelecek şekilde eklenir. Hamur için gereken malzemeleri ekledikten sonra güzel bir şekilde yoğurun. Hamurun tam kıvamında olması için mutlaka 10 dakika süre ile yoğurulması gerekir. Güzelce yoğrulup pürüzsüz kıvam alan hamur maya için hazırdır.

Hamurun Mayalanma Süresi

Hamuru mayalamak için kabın üzerini hava almayacak şekilde kapatın. Sonrasında kabı oda ısısında yada sıcak bir ortamda bekletin. Ortam ısısına göre yarım saat ile bir saat arasında hamur mayalanır. Hamurun beklediği ortam oda ısısında ise 1 saat yeterli olur. Ortam sıcak ise yarım saat mayalandırma yeterli olur. Hamur iki katına ulaşana kadar mayalandırmak yeterli olacaktır.

Mayalı hamur ile hazırlanan hamur işlerini pişirmeden önce de tepsi mayasında bekletmek gerekir. Bunun için hazırladığınız hamur işlerini tepsiye yerleştirin. Sonrasında üzerine bir şey sürmeden temiz bir bez ile kapatın. Yaklaşık 20-30 dakika tepsi mayasında bekletin. Daha sonra üzerine süt, yoğurt ya da yumurta sürerek hamur işini pişirmeye gönderebilirsiniz.

Mayalanan hamurda doğal olarak maya kokusu vardır. Bu maya kokusunu yok etmek için kısa süre hamuru yoğurun. Havasını aldıktan sonra mayalı hamuru istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Mayalı hamur hazırlarken kullanılan sıvı malzemeler hazırlanan hamur işine göre değişmektedir. Ekmek yapmak için mayalı hamur su ile hazırlanır. Poğaça ya da çörek hazırlamak için mayalı hamur süt, yumurta ve sıvıyağ ile hazırlanır.

Hamur mayalamak hakkında yazımız hoşunuza gittiyse benzer Mayalı Hamur Dondurucuda Nasıl Saklanır konusuna da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi ve kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir