Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Evde Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Cilt temizliği sağlıklı bir cilt için en önemli unsurdur. Pürüzsüz, genç ve tertemiz bir cilt için cilt bakım merkezlerinde özel uygulamalar yapılır. Maske, peeling, tonik gibi özel ürünler ile yapılan bu işlemlerin benzerleri evde de yapılmaktadır. Bu yazımızda sizler için evde cilt temizliği yapımı hakkında detayları paylaşacağız. Sizler de bu uygulamaları evde yaparak tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Evde Cilt Temizliği Yapımı

Herhangi bir cilt bakım merkezi yada güzellik merkezine gitmeden evde cilt bakımı yapmak mümkün. Ancak evde cilt temizliği ve bakımı yaparken bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan en önemlileri cilt tipi ve cildin ihtiyaçlarıdır. Temizlik için kullanacağınız kozmetik veya doğal ürünlerin mutlaka cilt tipinize uygun olmasına özen gösterin. Aksi halde cildinizin bozulmasına ve zarar görmesine neden olabilirsiniz. Evde cilt temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şunlardır…

Yüzünüzü Yıkayın

Pürüzsüz ve temiz bir cilt için düzenli olarak yüzün yıkanması gerekir. Her gece yatmadan önce ve her sabah kalktığınızda yüzünüzü cilt tipinize uygun bir ürün ile yıkayın. Ardından bol soğuk su ile durulayın. Temiz ve yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayın. Son olarak cilt tipinize uygun bir temizleme sütünden temiz bir parça pamuk üzerine alın. Pamuğu dairesel hareketler ile cildinizde gezdirin. Açılan gözeneklerin içinde kalan kir ve makyaj kalıntılarını bu şekilde temizleyin.

Düzenli Buhar Banyosu Yapın

Kusursuz bir cilt temizliği için düzenli aralıklar ile buhar banyosu yapılması gerekir. Uygulama için geniş bir tencere içine kaynar su koyun. Saçlarınızın su içine düşmemesi için toplayın. Başınızı buharlı su üzerine eğin. Buharın dağılmaması için geniş ve temiz bir bez ile başınızın üzerinden tencere yüzeyini kaplayacak kadar bezi açın. Bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında açılan gözeneklerinizi temizlemek için bir temiz mendil kullanın. Uygulamadan sonra gözeneklerin eski haline gelmesi için bir küp buz ile yüzünüze masaj yapın. Düzenli olarak bu uygulamayı yaptığınızda temiz ve küçük gözenekli bir cilde sahip olabilirsiniz.

Peeling ile Ölü Hücrelerden Kurtulun

Cilt temizliğinin olmazsa olmazlarından birisi de peeling uygulamasıdır. Uygulama için cilt tipinize uygun hazır peelingler kullanabilirsiniz. Hazır peeling uygulamak istemezseniz evde de kendiniz peeling hazırlayabilirsiniz. Evde peeling hazırlamak için 1 yemek kaşığı toz şeker ile 1 yemek kaşığı balı kase içinde karıştırın. Daha sonra tüm cildinize dairesel hareketler ile uygulayın. Peelingi cildinizde 3 dakika bekletin. Sonrasında bol soğuk su ile durulayın.

Tonik Uygulamasını Atlamayın

Etkili cilt temizliği için bir diğer adım da tonik uygulamasıdır. Tıpkı peelingde olduğu gibi toniği de hazır olarak kullanabilir yada evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Evde tonik uygulaması için için salatalık kullanabilirsiniz. Uygulama için bir adet salatalığı blenderden geçirin. Salatalığın suyunu süzün ve elde ettiğiniz bu suyu cildinize tonik olarak uygulayın.

Son Aşama Olarak Mutlaka Nemlendirin

Cildinizi temizleyip tonik uygulamasını yaptıktan sonra son aşamada mutlaka nemlendirin. Nemlendirmek için cilt tipinize uygun nemlendirici bir ürün kullanın.

Evde cilt temizleme hakkında yazımızı beğendiyseniz Evde Yüz Temizleme Jeli Tarifleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi ve kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir