Mide Şişkinliği Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Mide Şişkinliği Nedir

Mide şişkinliği, insanların büyük kısmında görülen bir sorunudur. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu sorun basit bir kaç tedbir ile önlenebilir. Genel olarak sindirim sistemi kaslarındaki bozukluklar yada yemeklerden sonra aşırı gaz birikmesi ile ortaya çıkar. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Şişkinliğe bağlı olarak farklı etkileri vardır. Aşırı şişkinlik yada uzun süreli şişkinliklerde kişilerin hayat kalitesini düşürür.

Makale İçeriğinde Neler Var

Mide Şişkinliği Nedenleri

Karın ve mide bölgesindeki şişkinlik, gazdan dolayı meydana gelmektedir. Midede gaz oluşumu iki şekilde meydana gelir. Bunlardan birincisi yediğimiz içtiğimiz besinlerden dolayı oluşan gazdır. Diğeri ise sindirim sisteminde bulunan bakteriler nedeni ile oluşan gazdır. Her iki türlü gaz oluşumu da mide şişkinliğine neden olur. Genel olarak mide şişkinliği nedenleri aşağıdaki maddelerde yer almaktadır…

 • Yiyecekler ile birlikte ağızdan alınan hava şişkinlik nedenlerinden birisidir. Çok hızlı yemek yemek mideye yiyecekler ile daha fazla hava alınmasına yol açar. Bu da midede gaz oluşması ve şişkinliğine neden olur.
 • Yüksek lifli bazı besinler sindirim sisteminde büyük miktarda gaz birikmesine neden olur.
 • Mercimek, fasulye gibi bazı baklagiller mide ve sindirim sisteminde gaz birikmesine neden olur.
 • Karbonhidrat değeri yüksek besinlerin fazla tüketilmesi bağırsaklarda ve midede şişkinlik yaratır.
 • Gıda intoleransı ve alerjileri bazı kişilerde gaz birikmesine ve şişkinliğe neden olur.
 • Gün içinde fazla hareket etmemek, hareketsiz bir yaşam sürmek şişkinlik nedenlerinden birisidir.
 • Mide ve sindirim sistemi şişkinliklerinin diğer nedenlerinden birisi de strestir. Stresli günlerde kişilerde daha fazla mide şişkinliği ortaya çıkar.
 • Bazen ise mide mikrobu olan helikobakter pylorinin midede olması kişilerde aşırı gaz birikmesi ve mide şişkinliğine neden olur.
 • Süt ve süt ürünlerini fazla tüketmek bu soruna neden olur.

Yukarıda verdiğimiz mide şişkinliği nedenleri genel nedenlerdir. Bunlardan biri yada bir kaçı mide şişkinliğine neden olur. Sorunun yok edilmesi için ilk olarak nedeninin belirlenmesi gerekir. Nedeni belirledikten sonra ilk olarak nedeni ortadan kaldırmaya yönelik önlemler alınır. Sonrasında ise ek olarak ilaç ve tedbir alınır.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir

Midedeki şişkinlik eğer önemli bir rahatsızlığın belirtisi değil ise basit bir kaç önlem ile ortadan kaldırılabilir. Bunun için aşağıdaki maddelere dikkat etmek yeterlidir…

 • Yemek yerken yutulan hava mide şişkinliğine neden olur. Bunu önlemek için hızlı yemek yeme alışkanlığını düzeltmek gerekir. Daha yavaş, sık aralıklar ile az yemek yemek gerekir.
 • Yemek yerken besinlerin fazla çiğnenmesi de şişkinliği önlemede etkili bir diğer önemli etken.
 • Gaz yapan yada sindirim sistemindeki gazı artıran besinlerden uzak durmak yada az tüketmek gerekir. Hassas bir mideniz var ise her yediğiniz içtiğinize dikkat etmeniz gerekir.
 • Şekere alternatif olarak kullanılan bazı şeker alkolleri midede ve sindirim sisteminde gaz oluşumuna neden olur. Özellikle şekersiz sakız ve tatlandırıcılı yiyeceklerden uzak durmak bu sorunu ortadan kaldırmak için etkilidir.
 • Her hangi bir hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkan mide şişkinliği için bazı bitkisel ürünler ve çaylar tüketilebilir.

Mide şişkinliği nedir, nedenleri ve tedavisi hakkında verdiğimiz bilgiler genel bilgilerdir. Diğer rahatsızlıklar gibi bu sindirim sorunu da kişiden kişiye değişir. Tam tanı ve tedavi için kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz ek olarak Mide Üşütmesi Belirtileri ve Nasıl Geçer yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir