Tıkanan Lavaboyu Açma Yöntemleri

Tıkanan Lavaboyu Açma Yöntemleri

Tıkanan lavaboyu açma yöntemleri sorusu zaman zaman herkesin aklına yer etmiştir. Mutfak yada banyolarda yer alan lavabolarda farklı sebepler ile tıkanma meydana gelir. Tıkanan bu lavaboları kimyasal kullanmadan kolay bir şekilde açmak mümkündür. Bu yazımızda kimyasal ürünler kullanmadan doğal malzemeler ile tıkanan lavaboları açmanın yollarını göreceğiz.

Tıkanan Lavaboyu Açma Yöntemleri

Tıkanan ve içindeki suyu boşaltmayan lavaboların açılması için farklı yöntemler ve malzemeler kullanılır. Aşağıda uygulanacak en basit yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu yöntemleri denedikten sonra hala lavabolarınız açılmadı ise profesyonel yardım almak için tesisatçılardan yardım alabilirsiniz.

Lavaboyu Pompa ile Açma Yöntemi

Tıkanan lavaboyu açmak için kullanılan en kolay yöntem lavabo pompasıdır. Lavabo pompası huni şeklinde uzun sapı olan bir üründür. Farklı boyutta olan bu üründen lavabonuza uygun boyutta olanını satın alabilirsiniz. Uygulama için lavabonun içinde biraz su biriktirin. Ardından pompayı lavabo deliğine doğru yerleştirin. Bir kaç kere pompaya bastırıp lavabo içindeki tıkanıklığa neden olan maddeleri yerinden oynatın. Bu şekilde tıkanıklığı açın.

Lavabo Sifonu ile Lavaboyu Açma Yöntemi

Lavaboların hemen alt kısımlarında el ile sökülebilen borular bulunur. Bu boruların adı lavabo sifonudur. Tıkanıklık yaşadığınız zaman bu borunun altına bir adet kova yerleştirin. Eliniz ile boruyu çevirerek açın. İçindeki tıkanıklık yaratan maddeleri kovaya boşaltıp eskisi gibi açılmasını sağlayın.

El ile Tıkanıklığı Açma Yöntemi

Tıkanıklık lavabo içindeki büyük parçalı maddelerden dolayı ise elinizle lavabo deliği üzerindeki maddeleri alıp tıkanıklığı açabilirsiniz. Tıkanıklık lavabo deliğinde yakınlarda ise lavabo deliklerinden çengelli bir aparat uzatıp maddeleri yukarı çekebilirsiniz. Bunu yaparken lavabo deliğinin kenarından çengeli uzatmanızın faydası vardır.

Sıcak Su ile Lavabo Açma Yöntemi

Yeni oluşan yada oluşmaya başlayan tıkanıklıklar için sıcak su kullanılıyor. Uygulama için 1 litre kadar suyu kaynatın. Bu suyu lavabo giderine 3-4 kere dökerek tamamını bitirin. Uygulamayı henüz tıkanmamış olan lavabolarda da önlem almak için yapabilirsiniz. Sıcak su ile birlikte ayrıca karbonat, sirke yada bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Bu malzemeleri sıcak suya ek olarak kullanarak lavaboları açabilirsiniz.

Tıkanan lavaboları açmak için yukarıdaki yöntemlerden birisini uygulayabilirsiniz. Eğer etkili olmazsa diğer yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerden fayda almadığınızda kimyasal yada doğal malzemeler kullanarak da lavabo açma uygulaması yapabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz ek olarak Baca Sil Kullanımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi ve kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir