Fırın Nasıl Temizlenir

Fırın Nasıl Temizlenir

Fırın nasıl temizlenir, mutfakta en fazla merak edilen sorulardan birisidir. Sulu et yemekleri, börekler ve hamur işlerinin pişmesi sırasında fırın içinde lekeler oluşur. Bu lekeler oluştuktan sonra hemen temizlenmediğinde zaman içinde zor lekelere dönüşür. Bunu önlemek için düzenli olarak fırın temizliğinin yapılması gerekir. Fırın temizliği ile ilgili uygulanabilecek yöntemler ve kullanılan malzemeler ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Siz de bu bilgilerden yola çıkarak kısa sürede fırın temizliği yapıp tertemiz fırınlara kavuşabilirsiniz.

Fırın Nasıl Temizlenir

Fırın temizliği için özel olarak hazırlanan deterjan, sprey ve ovma tozları bulunmaktadır. Bu ürünlerin arkalarında temizlik sırasında nasıl kullanılacakları yazılmıştır. Kullanma talimatlarını okuyarak bu temizlik ürünlerini fırın içinde ve dışında kullanabilirsiniz. Ancak fırınlar sürekli içlerinde yemek pişen mutfak ürünleri olduğundan kimyasallar ile içlerini temizlemek istemeyebilirsiniz. Bu durumda doğal malzemeler ve pratik yöntemler ile fırın temizliği yapabilirsiniz.

Fırın İçi Temizliği

Fırınların en fazla kirlenen kısmı iç kısmıdır. Pişen yemeklerin buharı ve suları fırın içinde lekelenmeye neden olur. Bu lekelerin ortadan kaldırılması için farklı türlerde çok sayıda temizlik ürünü vardır. Ancak bu ürünler kimyasal içerdiklerinden fırın içinde kullanılmaları zararlı olabilir. Bunun için evdeki doğal malzemeler ile fırın içi temizliği yapabilirsiniz.

Fırın içinin temizlenmesi için her evde bulunan limon suyu ve karbonat ikilisinden yararlanmak mümkün. Uygulama için bir adet limonun suyunu sıkın. Üzerine bir paket karbonat ekleyip iki malzemeyi karıştırın. Evinizde sprey şişe var ise karışımı bu şişe içine alıp fırının içine sıkın. Sprey şişeniz yok ise temiz bir bez ile de karışımı fırın içine yayabilirsiniz. Karışımı fırın içine sıktıktan sonra yarım saat bekleyin. Süre sonunda nemli bir bez ile fırın içindeki karışımı silerek arındırın. Bu uygulamayı her kullanımdan sonra yaparak fırın içinin temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Fırın Camı Temizliği

Fırının camını da besinler ile direkt temas ettiği için doğal ürünler ile temizlemek mümkün. Fırının camını hem içten hem dışardan temizlemek için sirke kullanmak mümkün. Uygulama için bir kap içine aynı miktarda sirke ile su alın. İki malzemeyi birbirine karıştırın. Güzel koku vermesi için karışım içine yine aynı ölçüde sıvı sabun ekleyin. Eğer sıvı sabunuz yok ise sabunu rendeleyip aynı ölçek kadar karışıma ilave edin. Malzemeleri güzelce karıştırın.

Hazırladığınız karışımı temiz bir sünger ile fırın camına sürün. Lekeler ve yağların çıkması için camı güzelce ovun. Eğer çok fazla yağ lekesi var ise karışıma ek olarak karbonat da ilave edebilirsiniz. Fırın camına uyguladığınız deterjanın durulanması için nemli bir bez ile fırın camlarını silin. Su lekesi kalmaması için kuru ve tüy bırakmayan bir bez ile kurulama yapın.

Bu karışımı fırın camının dışında fırın tellerinin temizlenmesi için de uygulayabilirsiniz. Yine aynı şekilde hazırlayıp fırın tellerini ovma süngeri ile temizleyebilirsiniz.

Fırın Kokusunu Önlemek için Doğal Karışım

Fırınlarda zaman içinde kötü kokular ortaya çıkar. Bunu önlemek için yine evde bulunan doğal malzemeler ile bir karışım hazırlamak mümkün. Uygulama için bir fincan sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı karbonatı alın. 2 yemek kaşığı sıvı sabun ve 1 tatlı kaşığı portakal yağını da kap içine ekleyin. Malzemeleri homojen kıvam alana kadar karıştırın.

Fırını temizlemeye başlamadan önce 10 dakika kadar 150 derecede çalıştırın. Böylece fırın içinde yer eden ve kötü kokulara da neden olan zorlu lekeler yumuşayacaktır. Hazır olan karışımı bir bez yada sünger üzerine alın. Fırının tabanı, tavanı, yan duvarları ve camlarını bu karışım ile silin. 20 dakika kadar bekletin. Süre sonunda nemli bir bez ile yeniden fırının her yerini silin. Bu yöntem ile fırının içi mis gibi portakal kokacaktır.

Doğal malzemeler ile fırın temizliği hakkında detayların sonuna geldik. Sizler de fırınınızı kimyasal kullanmadan doğal malzemeler ile pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz ek olarak Spor Ayakkabı Nasıl Yıkanır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi ve kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir