Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir

evdeki rutubet nasıl giderilir

Evdeki rutubet nasıl önlenir sorusu, en üst kat, en alt kat yada müstakil evde oturanların sıkça aklına takılan bir sorudur. İlk olarak duvar boyalarında pul pul dökülme ve pamukçuklanma olarak ortaya çıkar. Önlem alınmadığında zaman içinde küflenme ve beraberinde kötü kokuya neden olur. Rutubetin neden olduğu kötü koku ve yeşil siyah küfleri önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yazımızın devamında bu önemli noktalar ve rutubet önlemeye etkileri hakkında detayları bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir

Rutubet, hem tek katlı müstakil evlerde hem de çok katlı apartmanlarda ortaya çıkan bir sorundur. Apartmanlarda genel olarak en alt katta yada tavan ile birleşik olan çatı katlarında ortaya çıkar. Rutubet, yeterli miktarda hava almayan nemli ortamlarda daha fazla oluşmaktadır. Rutubeti önlemek için ilk olarak nedeni bulmak gerekir. Nedeni belirledikten sonra ortadan kaldırmak için çözüm bularak sorun giderilmektedir.

Evinizde oluşan rutubetin kesin olarak nedenini bilmiyorsanız, aşağıdaki maddeleri incelemenizi öneririz. Bu maddeler bütün evlerde oluşan rutubet sorununun genelini kapsamaktadır. Sizler de maddeler arasında kendi evinize uygun olanları belirleyip uygulayarak rutubeti önleyebilirsiniz.

Rutubet Önleyici Çözümler

Rutubeti önlemek için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Rutubet, yeterli düzeyde hava almayan evlerde ortaya çıkar. Bunu önlemek için evinizi her gün en az bir kere havalandırmanız gerekir. Evin pencere yada kapılarını açarak her gün en az 15 dakika havalandırmak rutubeti önlemek için oldukça etkilidir.
  • Rutubetin oluşma nedenlerinden bir tanesi de evdeki fazla eşyalardır. Kullanılmayan eşyalar sürekli aynı yerde durduklarından çevreleri hava almaz. Bu da zaman içinde eşyanın yanları, altı ve üzerinde rutubet oluşumuna neden olur. Önlemek için fazlalık eşyaları evden uzaklaştırmak yada düzenli olarak yerlerini havalandırmak gerekir.
  • Bazı evlerin yapıları rutubetlenmeye müsaittir. Bu evler için rutubet önleyici duvar boyası kullanmak gerekir. Özellikle ev içinde odalarda bu tür boyaların kullanılması önemlidir.
  • Evdeki ısıtma tesisatı ve su tesisatını kontrol edin. Bazen gözle görülür bir hasar olmasa bile su tesisatı yada ısıtma tesisatındaki sorunlar nemlenmeye neden olmaktadır.
  • Evin içinde ne kadar bitki ve çiçek var ise o kadar nem oranı yükselir. Bunun için rutubetli evlerde mümkün olduğunca az sayıda ev bitkisi olmalıdır.
  • Bazı evlerde özel olarak ayrılan çamaşır kurutma odaları nem ve rutubete neden olur. Ev içinde çamaşırların kurutulması o an olmasa bile zaman içinde ortamın nemlenmesine neden olur. Bu durum rutubetin ortaya çıkmasını da tetiklemektedir.
  • Evin pencere ve kapıları eski tip ahşap yapılı ise bunlar da rutubete neden olur. Önlemek için ahşap kapı ve pencereleri pvc pencereler ile değiştirmek gerekir.

Evdeki Rutubet Kokusu için Çözüm

Yukarıda maddeler halinde verdiğimiz önerileri kendi evinizde uygulayarak rutubetlenmenin önüne geçebilirsiniz. Ancak bu önerilerden önce oluşan rutubet kokusu ve küf görüntüsünü temizlemeniz gerekir.

Evdeki rutubet kokusunu gidermek için karbonat ve limon kolonyası kullanabilirsiniz. Uygulama için bir kap su içine biraz karbonat koyun. Eğer evinizde karbonat yok ise su içine çamaşır suyu da damlatabilirsiniz. Hazırladığınız su karışımını temiz bir bez ile rutubet bölgesinin tamamına sürün. Bölgeyi güzelce bu su ile ovalayarak temizleyin. Ardından aynı bölgeyi kolonyalı temiz bir bez ile silin. Rutubetli alanı bol bol havalandırın. Böylece kötü kokuyu yok edip yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Kalorifer Peteği Temizleme yazımıza da göz atabilirsiniz. Ek olarak kendin yap çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir