Haroşa Örgü Nasıl Örülür

Haroşa Örgü Nasıl Örülür

Haroşa örgü nasıl örülür sorusunun detaylı ve videolu anlatımını yazımızın devamında sizlerle paylaştık. Son derece kolay ve eğlenceli bir örgü modeli olan haroşa tüm örgü türlerinde kullanılmaktadır. Bebek battaniyesi, hırka, atkı, süveter, yeleklerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yeni örgüye başlayanların bile rahatlıkla kısa sürede elinin alışacağı bir tekniktir. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan haroşa örgü hakkında detaylara geçmek istiyoruz.

Haroşa Örgü Nasıl Örülür

Düz ve ters örgüden sonra en fazla kullanılan örgü tekniği haroşa örgüdür. İlmeklerin örgünün tek bir tarafından alınarak örülmesi ile elde edilir. Yani haroşa tekniğini uygulamak için örgü hep düz ilmek yada hep düz ilmek atılması gerekir. İster tersten ister düzden ilmekleri atarak bu modeli hazırlayabilirsiniz. Örgü örerken düz ilmekleri daha kolay alıyorsanız düz haroşa, ters ilmekleri daha kolay alıyorsanız ters haroşa örebilirsiniz. Her iki örgüde de aynı görüntüde örgüler elde etmek mümkündür.

Haroşa örgü tekniği düz yada ters örgüden daha kalın yapılıdır. Bunun nedeni haroşada iki ilmeğin tek ilmek şeklinde görünmesidir. Örgünün düzünde ve tersinde ilmekleri hep aynı yönde alarak bir diş haroşa elde edilmektedir. Örgü modellerinin anlatımlarında bir diş haroşa denildiğinde iki sıra örgüden bahsedilmektedir. Haroşa dişleri kolay sayıldığından sayılı örgülerde bu teknik sıkça kullanılmaktadır.

Düz ve ters örgülerin uç kısımlarında genelde kıvrılma meydana gelir. Bu durum haroşa örgüler için geçerli değildir. Haroşa örgülerde büyük de olsa küçük de olsa parçaların uç kısımlarında kıvrılma olmaz. Bu özelliğinden dolayı bazı örgü modellerinde lastik yerine haroşa örgü kullanılmaktadır. Özellikle yelek ve hırka modellerinde düğüm yerlerinin kıvrılmaması için yan lastik gibi görünen haroşa tekniği uygulanmaktadır.

Haroşa tekniği ile örülen örgü parçalarının kenar kısımlarının dümdüz olması için de özel bir teknik uygulanmaktadır. Örgülerde yan kısımların girintili çıkıntılı olmaması için her sıra başında bir ilmeği örmeden diğer şişe geçirin. Yada her sıra sonunda bir ilmeği örmeden diğer şişe geçirin. Her iki uygulamada da örgünün yan kısımları düz şekilde gelecektir.

Yazımızı beğendiyseniz ek olarak Ters Örgü ve Düz Örgü nasıl örülür yazılarına da göz atabilirsiniz. Haroşa örgü hakkında detaylar için ise YouTube kanalımızın videosuna göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir