Tül Perde Nasıl Temizlenir

Tül Perde Nasıl Temizlenir

Tül perde nasıl temizlenir sorusuna “Makineye atarım, normal bir çamaşır gibi yıkarım. ” cevabını verirsek perdemizi kullanılamayacak hale getiren hatalar yapmış oluruz. Tül perde evimizin en güzel ve en hassas dekor ürünlerinden birisidir. Beğenerek aldığımız bu ürünü uzun yıllar kullanmak istiyorsak yıkarken dikkatli olmalıyız. Bu yazımızda tül perde nasıl yıkanır, tül perdeleri beyazlatma yöntemleri ve tül perdelerin kırışıklığını giderme konularındaki püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Tül Perde Nasıl Temizlenir

Tül perde hassas bir kumaştan üretildiği için yıkama aşamasında dikkatli olmak gerekir. Normal çamaşırlar gibi yüksek ısı ve yüksek devirde yıkamak, tüllerin makinede zarar görmesine neden olur. Hatta bazı durumlarda perdelerin kullanılmaz hale gelmesi mümkündür.  Onca masraf yaparak aldığınız ve çok beğendiğiniz perdenizin böyle bir kazaya maruz kalmasını istemiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekir.

  • Tül perdelerin yıkanma derecesinin mutlaka ılık olması gerekir. Çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanması önerilmektedir.
  • Tüller hassas yapılı perdelerdir. Bu nedenle çamaşır makinesinin hassas ayarında yıkamak gerekir.
  • Tül perdelerin kolay aşınma özelliği vardır. Bunu önlemek için özel üretilen deterjanlardan kullanmak gerekir.
  • Ayrıca tül perdelerin makinede yıkanırken herhangi bir zarar görmesini istemiyorsanız, bir yastık kılıfının içine yerleştirerek de makineye atabilirsiniz.

Tül Perdeleri Beyazlatma Yöntemleri

Tül perdeleri beyazlatmak için ağartıcı temizlik maddeleri kullanılmaması gerekir. Bu tür ürünler tül perdelerin gereğinden fazla aşınmasına neden olur. Ve yıpranan perdeler daha kısa ömürlü olur. Sakız gibi beyaz perdelere sahip olmak için aşağıdaki maddelerden birisini uygulayabilirsiniz.

  • Doğal yollarla perdeleri beyazlatmak için yıkama suyuna ek olarak 2 kaşık toz şeker ilave edin. Uygulamayı her yıkamada yaparsanız perdelerinizde sararma meydana gelmez.
  • Beyaz tüller için 1 çay bardağı amonyak ile hazırladığınız suyun içine perdeleri basabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra perdeleri çıkarıp ılık su ile yıkayarak bembeyaz olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Sararmış tül perdeleri beyazlatmak için yapılacak basit uygulamalardan birisi de deterjanlı su içinde bekletmektir. Uygulama için bir kova soğuk suya biraz deterjan ekleyin. Hazır olan bu suya perdeleri basın. Bir süre beklettikten sonra perdeleri makinede 30 derece ısında yıkayın.
  • Ayrıca beyaz tüller için yumurta kabuklarından da yardım alabilirsiniz. Uygulama için temiz bir tülbent içine yumurta kabuklarını kırarak alın. Perdeleri yıkamak için bastığınız suya bu tülbenti de koyun. Bir saat kadar yumurta kabukları ile suda bekleyen perdeleri makinede yıkayabilirsiniz.

Tül perdeleri çok fazla yıkamak onların kullanım ömrünü kısaltır. Ancak çok uzun süre yıkanmadığında perdelerde sararma meydana gelir. Bunun için en ideali perdelerinizi 3 ayda bir yıkamanızdır.

Tül perdeleri beyazlatmak kadar kırışıklıklarını gidermek de önemlidir. Perdeler bembeyaz da olsa kırışıklıkları temizliğini ve güzelliğini gölgede bırakır. Bunun için her zaman kırışıksız, düz perdelere sahip olmak önemlidir. Tül perdelerin kırışıklarını gidermek için ütülemek sararmalarına neden olur. Tüllerin ütülenmesi yerine hafif nemliyken tekrar yerlerine asabilirsiniz. Henüz kurumayan tül perdelerdeki ağırlık kendiliğinden kırışmadan kurumasını sağlayacaktır.

Tül perde temizliği hakkında yazdığımız bu detaylara dikkat ederseniz, perdelerinizi uzun yıllar ilk aldığınız gün ki kadar yeni ve beyaz olarak kullanabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz Tül Perde Kaç Derecede Yıkanır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca farklı çalışmalar için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir