Pirinç Lapası Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Pirinç Lapası Diyeti

Pirinç lapası diyeti kısa sürede kilo vermeyi sağlayan diyetler arasında yer alıyor. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin büyük çoğunluğu bu diyeti uygulamaktadır. Etkisi kişiden kişiye göre değişen pirin. lapası diyeti şok diyetlerden biridir. Bu nedenle uygulama sırasında mutlaka dikkat etmek gerekir. Yazımızın devamında pirinç lapası diyeti nasıl yapılır, diyeti yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir gibi soruların cevaplarını paylaştık. Sizler de bu diyeti uygulayarak kısa sürede etkili zayıflama sağlayabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pirinç Lapası Diyeti Nedir

Özellikle yaz aylarında denize gidileceği zaman ya da özel davetlerde şık bir kıyafet giyileceği zaman fazla kilolar daha fazla göze batmaktadır. Böyle bir durumda kilo vermek için fazla zaman olmadığında şok diyet olarak da isimlendirilen kısa sürede kilo vermeyi sağlayan diyetler uygulanır. Pirinç lapası diyeti de şok diyetler arasında yer almaktadır. Bu nedenle diyetin sadece 3 gün uygulanması gerekir. Uygulayan kişinin kilosuna göre yaklaşık olarak 3 kilo kadar zayıflama sağlayan bu diyeti, uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Pirinç lapası diyetini 3 gün uyguladıktan sonra 2 hafta kadar ara verip yeniden uygulayabilirsiniz. Kilo vermenin yanında tansiyon düşürmek için de etkili olan bu diyet, hızlı şekilde kilo vermeyi sağlamasına rağmen sağlıklı diyetler arasındadır.

Pirinç Lapası Nasıl Hazırlanır

Diyet sırasında tüketilen pirinç lapasının hazırlanışı son derece basittir. Lapa için 3 su bardağı pirinç ve 6 su bardağı su kullanmak yeterlidir. Lapayı hazırlamak için ilk olarak pirinci güzelce ayıklayın. Her hangi yabancı bir madde kalmamasına dikkat edin. Ardından bol su ile nişastasının akmasını sağlayın. Nişastası akan pirinci su ile birlikte kaynatın. Lapanın tadının gelmesi için tuz kullanmak kesinlikle yasak. Bunun yerine farklı baharatlar ile pirinç lapasına lezzet katabilirsiniz.

Pirinç Lapası Diyeti Menüsü

Sabah 

 • 1 adet yumurta ya da yumurta büyüklüğünde yağsız peynir
 • 1 çay fincanı kadar pirinç lapası

Öğle

 • 2 kaşık yağsız sebze yemeği
 • 1 çay bardağı pirinç lapası

Akşam

 • 100 gram tavuk eti ya da balık
 • Yağsız yeşillik salatası
 • 1 çay bardağı pirinç lapası

Yukarıda verdiğimiz örnek pirinç lapası diyeti menüsü 3 gün uygulanabilir. Bu diyeti uygularken kesinlikle yememeniz gereken besinler ise şu şekildedir…

 • Kuru yemişlerin her biri
 • Her tür ekmek
 • Kırmızı etlerin tümü
 • Kuru kayısı, incir gibi şeker oranı yüksek meyvelerden tüketilmemesi gerekir.

Pirin. lapası diyeti sırasında beklenmeyen bir etki görüldüğünde hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Diyet ile verdiğiniz kiloları geri almamak içinse düzenli spor yapmak ve tükettiklerinize dikkat etmeniz önemlidir.

Yazımızı beğendiyseniz ek olarak Limonlu Su Diyeti yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir