Poşette Ekmek Mayalama Yöntemi

Poşette Hamur Mayalama Yöntemi

Poşette ekmek mayalama yöntemi, daha kısa sürede ev ekmeği hazırlamaya yardımcı olur. Bu yöntem ile mayalı bütün hamurları 20 dakika içinde çok güzel bir şekilde mayalandırabilirsiniz. Bu yöntem özellikle soğuk kış günlerinde, soğuk ortamlarda hamur mayalamakta zorlanıldığında çok yardımcı olacaktır.

Poşette Ekmek Mayalama Yöntemi

Poşette hamur mayalamak için buzdolabı poşeti ya da fırın poşeti kullananabilirsiniz. Fırın poşeti kullanacaksınız bir adet kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak buzdolabı poşeti gibi ince yapılı poşetleri kullanırken çift kullanmanızı öneririz. Bunun nedeni poşetlerin yırtık çıkma ya da mayalanma sırasında yırtılma ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Poşette hamur mayalamak için ilk olarak hamurunuzu hazırlayın. Ardından temiz olan poşetin içine hamuru alın. Poşet içine güzelce yerleştirin. Altta hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkıştırın. Sonrasında yukarıdan da boşluk kalmayacak şekilde poşeti bağlayın.

Mayalama işlemi için poşetinizin büyüklüğüne uygun büyüklükte bir tencere içinde su ısıtın. Su, tencerenin yarısına yakın seviyede olmalı. Aksi halde poşet tencere içine konulduğunda taşmaya neden olabilir. Suyu tencere içinde kaynatın. Sonrasında ocak üzerinden alın. Poşeti sıcak haldeki bu suyun içine yerleştirin. Hiç bir şey yapmadan bekleyin. Yaklaşık 20 dakika içinde hamurunuz mayalanmış olacaktır.

Daha da kısa sürede hamurunuzu mayalandırmak isterseniz, tencere ocak üzerinde iken de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Tencere ocak üzerinde iken poşeti ilk olarak alt kısmı tabana gelecek şekilde yerleştirin. Yaklaşık bir beş dakika sonra poşeti tencere içinden alın. Bu sefer bağladığınız kısmı tencere tabanına gelecek şekilde yerleştirin. Yine beş dakika kadar poşeti bu şekilde tutun. Süre sonunda tencereyi ocak üzerinden alın ve poşeti içinden çıkarın. Hamurunuz 10 dakikada maya olmuş olacaktır.

Poşette hamur mayalama yöntemi ile kısa sürede lezzetli ev ekmekleri yapabilir, mayalı poğaça ve pişilerinizi daha kısa süre içinde hazırlayabilirsiniz. Son derece pratik olan bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, poşetlerin delik olmamasıdır. Delik olan poşetler içlerine su alacağı için hamurun tadında bozulma olur. Poşetlerinizi kontrol etmek için hamuru koymadan önce içine biraz su koyup sızıp sızmadığına bakabilirsiniz. Su sızdırması var ise başka poşet kullanmanız gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz Evde Kepekli Ekmek Nasıl Yapılır konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca bizi Youtube kanalımızdan da takip edip, videolarımızı izlemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir