Kartondan Saat Yapımı, Uğur Böceği Saat

Kartondan Saat Yapımı

Kartondan saat yapımı ilkokulda saatleri öğrenirken öğrencilerin sıkça araştırdığı bir çalışmadır. Saatler konusuna geçilince öğretmenler öğrencilerden ilk olarak kendi saatlerini hazırlamalarını ister. Sonrasında ise saatin akrep ve yelkovanını hareket ettirip saatleri çalışmalarını ister. Değişik malzemeler, farklı desenler ve renklerde saatler hazırlamak son derece eğlencelidir. Çocukların da çok sevdiği kartondan saat yapımı çalışmasında en fazla hayvan figürlerine yer verilmektedir. Örnek çalışmamızda da yine sevilen hayvan figürlerinden birisi olan uğur böceğini kullandık. Sizde renkli kağıtlar yada renkli boyalar ile çocuğunuzun sevdiği hayvanları saat figürü olarak kullanabilirsiniz.

Kartondan Saat Yapımı

Karton saat yapımı için herhangi bir temiz karton kullanabilirsiniz. Kartonun kalın yada ince olması önemli değildir. Eğer evinizde karton yok ise fon kartonu yada mukavva kullanabilirsiniz. Biz örnek çalışmamızda orta boy bir saat hazırladık. Siz isterseniz daha büyük yada daha küçük saatler hazırlayabilirsiniz.

Uğur Böceği Saat için Malzemeler

  • Bir parça karton
  • Kırmızı ve mavi renkli kağıt
  • Keçeli boya kalemleri
  • Oynar göz
  • Yapıştırıcı
  • Raptiye yada renkli harita çivisi
  • Makas
  • Kurşun kalem
  • Ayrıca madeni para

Uğur Böceği Saat Yapımı

Saat için ilk olarak yuvarlak bir aparat ile büyükçe bir daire çizin. Bu daire uğur böceğinin ve saatin gövdesini oluşturacak. Bu aparattan daha ufak bir başka yuvarlak aparat ile uğur böceğinin baş kısmını çizin. Çizim işleminden sonra karton ince ise makas ile kalın ise falçata ile kesimi yapın.

Kestiğiniz kartonu bir kırmızı kağıt üzerine alın. Kenarlarından kurşun kalem ile gidip kartonun şeklini çıkarın. Sonrasında makas ile bu şekli kesin. Kartonun üzerine bolca yapıştırıcı sürüp kırmızı kağıttan kestiğiniz parçayı üzerine yapıştırın. Uğur böceğinin baş kısmını siyah keçeli kalem ile boyayın. Ardından uygun büyüklükte oynar göz takın.

Saatin rakamları için isterseniz kırmızı kağıdın üzerine direkt keçeli kalemler ile yazabilirsiniz. İsterseniz madeni paralar ile küçük küçük 12 adet yuvarlak kesin. Her birine 1’den 12’ye kadar rakamları yazın. Sonrasında saatin üzerine bu yuvarlakları belirli aralıklar ile yapıştırın.

Saatin akrep ve yelkovanı için aynı kartondan iki parça kesin. Uç kısımlarını ok şeklinde üçgen olarak kesin. Parçalardan birini uzun diğerini kısa olarak hazırlayın. Parçaları siyah keçeli kalem ile boyayın. Saatin tam orta kısmına akrep ve yelkovanı düz kısımları birbirinin üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Bir raptiye yada renkli harita çivisi ile ikisini birlikte sabitleyin. Saatin arka kısmında raptiye yada harita çivisi belirgin şekildeyse ele batmaması için bu kısma bir parça silgi yerleştirebilirsiniz.

Karton saat yapımı çalışmamızı beğendiyseniz ek olarak Kağıttan Saat Yapımı çalışmamıza da göz atabilirsiniz. Ek olarak kanalımızda yer alan videoya da göz atıp saat yapımının detaylarına bakabilirsiniz.

Kartondan Uğur Böceği Saat Yapımı Videosu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir