Türk Kahvesinin Zararları Neler

Türk Kahvesinin Zararları Neler

Türk kahvesinin zararları neler sorusu, çoğu kişinin aklında yer eden sorulardan birisidir. Özellikle gün içinde Türk kahvesi tüketmeyi alışkanlık haline getirenlerin dikkat etmesi gereken bu zararlar, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fazla tüketiminde ortaya çıkan Türk kahvesinin zararları hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Türk Kahvesinin Zararları Neler

Türk kahvesinin sağlık, cilt ve saçlar için faydaları son derece fazladır. Uzmanlara göre günde 2 fincan Türk kahvesi tüketmenin sağlık için zararı yoktur. Ancak 2 fincandan fazla tüketildiğinde aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir.

  • Yapılan araştırmalara göre günde 5-6 fincan tüketilen Türk kahvesi, yüksek tansiyon riskini yüzde 45 oranında artırıyor. Bu nedenle fazla tüketilen Türk kahvesi yüksek tansiyona sebep olur.
  • Türk kahvesi kalp rahatsızlığı olanlar için zararlıdır. Türk kahvesinin fazla tüketilmesi kalp atışlarının artmasına, şiddetlenmesine neden olur. Bu da kalp krizi riskini yükselten bir faktördür.
  • Türk kahvesinin fazla tüketilmesi kemiklere zarar vermektedir. Özellikle yaşlılarda daha fazla ortaya çıkan kemik erimesini artırma özelliği vardır.
  • Türk kahvesi midede asit salgılanmasını artırır. Bu etkisi midede ülser oluşmasına neden olur. Uzmanlar, ülser rahatsızlığı olanların günde 1 fincandan fazla Türk kahvesi tüketmemesini öneriyor.
  • Diğer kafein içeren içeceklerdeki gibi Türk kahvesinin de fazla tüketimi stres, gerginlik ve uykusuzluğa neden olabilir.
  • Yemeklerden hemen sonra tüketilen Türk kahvesi kandaki şeker oranını yükseltiyor. Bu nedenle yemeklerden hemen sonra şeker hastalarının Türk kahvesi tüketmemesi öneriliyor. Uzmanlar, şeker hastalarının günde sadece bir kere şekersiz Türk kahvesi içmesini öneriyor.
  • Gün içinde 3 fincandan fazla tüketilen Türk kahvesinin kadınlarda doğurganlığı azalttığı yönünde öngörüler vardır.
  • Hamilelik döneminde alınan fazla kafein hem anne, hem bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kadınların Türk kahvesini fazla içmemesi öneriliyor.
  • Kahve içinde bulunan oksalat maddesi, böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle fazla tüketilmesi böbrek taşına neden olabilir.

Yukarıda saydığımız Türk kahvesinin zararları, özellikle fazla tüketildiğinde ortaya çıkıyor. Türk kahvesinin faydaları ve sağlığa olumlu etkilerini yok etmemek için düzenli ve az miktarda kahve tüketilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir