Tırnak Kırılması için Doğal Çözümler

Tırnak Kırılması için Doğal Çözümler

Tırnak kırılması için doğal çözümler, sürekli bu sorunu yaşayanların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Günlük hayatı olumsuz etkileyecek şekilde can yakıcı olabilen tırnak kırılması için önlem almak mümkün. Bunun için ilk olarak tırnaklarının neden kırıldığının anlaşılması gerekir. Kırılma sebeplerinin anlaşılmasından sonra bu sebepleri ortadan kaldırmaya yönelik çözümler uygulanabilir. Yazımızın devamında her evde bulunan doğal malzemeler ile tırnak kırılmasını önlemek hakkında detayları bulabilirsiniz.

Tırnak Kırılması için Doğal Çözümler

Tırnak kırılmasını önlemek için farklı özelliklerde çok sayıda ürün vardır. Bunlardan bazıları tırnakları güçlendirmek için bazıları ise tırnak sorunlarını ortadan kaldırmak için etkilidir. Hazır olarak satılan ürünlerin dışında evde de bazı malzemeler ile tırnakları güçlendirmek mümkündür. Bu maddeler ve uygulanışları nelermiş gelin birlikte bakalım…

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, tırnakların güçlenmesi için önemlidir. Maddenin içeriğinde bulunan enzimler tırnakların daha güçlü olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda tırnaklarda enfeksiyon oluşumunu da önemli ölçüde engeller. Elma sirkesini su ile seyrelterek tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bunun için bir kap içine ılık su alın. İçine biraz elma sirkesi ekleyip karıştırın. Tırnaklarınızı bu su içinde bir süre bekletip daha sonra kurulayın. Düzenli uygulama ile kısa sürede tırnaklarınızdaki farklılıkları görebilirsiniz.

Limon Suyu

Hem antibakteriyel hem antiseptik özelliği olan limon suyu tırnaklar için önemli bir yere sahiptir. Sürekli kırılan tırnaklar için zeytinyağı ile birlikte limon suyu uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için biraz limon suyu ve zeytinyağını küçük bir kasede karıştırın. Karışımı tırnaklarınıza parmaklarınız ile masaj yaparak yedirin. Sonrasında kuruması için bekleyin. En son tırnaklarınızda yağlı hissi kaldı ise yıkayarak durulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hem tırnak kırılmasını önlemek hem de tırnak kırılmasından sonra bu yağı uygulayabilirsiniz. Nemlendirme ve iyileştirme özelliği olan Hindistan cevizi yağını tırnaklarınızın üzerine direkt uygulayabilirsiniz. Yağı masaj yaparak tırnaklarınıza uyguladıktan sonra 5 dakika bekletin. Sonrasında bol su ile durulayıp kurulayabilirsiniz. Tırnaklarınız kırıldıktan sonra iyileşene kadar günde 2 kere uygulayabilirsiniz. Tırnak kırılmasını önlemek içinse günde 1 kere uygulama yapabilirsiniz.

Avokado Yağı

Nemlendirici özelliği yüksek doğal yağlardan birisi de avokado yağıdır. Tırnaklara uygulamak için avokado yağını püre haline getirin. Üzerine yeterli miktarda zeytinyağı ekleyip karıştırın. Karışımı tırnak dipleri ve kenarları da dahil tüm tırnaklarınıza uygulayın. Uygulamayı gece yatmadan önce yapıp sabaha kadar bu şekilde tırnaklarınızı bekletin. Bütün gece tırnaklarınızda kalan avokado yağı tırnakların iyileşmesi ve güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Hem tırnak mantarı hem tırnak kırılması için önemli bir doğal yağ çeşididir. Antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürmeye yarar. Uygulama için biraz çay ağacı yağı ile E vitaminini bir kasede karıştırın. Karışımı tırnaklarınıza ovalayarak sürün. Yarım saat tırnaklarınızda bu karışımı beklettikten sonra su ile durulayabilirsiniz. Kırılan tırnağınız iyileşene kadar günde iki kez, daha sonra günde bir kere uygulayabilirsiniz.

E Vitamini Yağı

Cilt bakımında da etkili olan E vitamini yağı tırnak kırılmasının iyileşmesi için uygulanabilir. Tırnaklarınızın kırılmasından sonra daha kısa sürede iyileşmesi için E vitamini uygulayabilirsiniz. Bunun için eczanelerden yada internet üzerinden E vitamini kapsülü satın alın. Kapsülden bir tanesini kırıp başka bir malzeme eklemeden tırnaklara uygulayın. 5 dakika tırnak üzerinde bekletip su ile durulayın. Uygulamayı günde 2 kere yapabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağı

Vücutta esansiyel yağ asitlerinin düşük olması tırnak kırılmasına neden olur. Bunu önlemek için esansiyel yağ içeriği yüksek olan keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Uygulama için yağı tek başına tırnakların üzerine sürebilirsiniz. 5-10 dakika yağı tırnaklarınızda beklettikten sonra su ile durulayın. Bu uygulamayı günde 3 kere yapabilirsiniz.

Deniz Tuzu

Hem güçlü hem de beyaz tırnaklara sahip olmak için deniz tuzu uygulayabilirsiniz. Uygulama için bir kap içine ılık su alın. Üzerine deniz tuzu, limon, buğday tohumu yağı ve mür esansiyel yağı ekleyip karıştırın. Tuz eriyince karışımın içine ellerinizi sokun. 15 dakika bu su içinde tırnaklarınızı bekletin.  Süre sonunda ılık su ile ellerinizi ve tırnaklarınızı yıkayın. Uygulama sonrasında tırnaklarınızı nemlendirmek için zeytinyağı sürebilirsiniz.

Zeytin Yağı

Tırnakların kırılmasını önlemek ve güçlendirmek için zeytin yağı kullanılabilir. Tek başına etkili olan bu yağı isterseniz diğer doğal malzemeler ile birlikte de kullanabilirsiniz. Zeytin yağını tırnakların üzerine uygulamadan önce tırnaklarınızı temizleyip kurulayın. Sonrasında tırnak etleri ve tırnak dipleri de dahil olmak üzere her yerine zeytin yağı sürün. 5-10 dakika bu şekilde tırnaklarınızı bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Uygulamayı her gün düzenli olarak yaptığınızda tırnaklarınızın daha güçlü olduğunu göreceksiniz.

Yukarıda verdiğimiz doğal yağlar tırnak kırılmasını önlemek ve daha güçlü olmalarını sağlamak için önemlidir. Bu yağları uygulayarak sizde daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Dudak Yaraları için Doğal Çözümler yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca Youtube kanalımızdan da kendin yap çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir