Hint Kınası Saça Nasıl Uygulanır

Hint kınası saça nasıl uygulanır

Hint kınası, kına ağacı yapraklarından elde edilen özel bir tozdur. Rengi kızıla çalan ya da koyu kahve rengidir. Saça, doğal saç boyası olarak, cilde ise geçici dövme olarak uygulanır. Doğal hint kınasının saça ya da cilde alerji dışında bir zararı yoktur. Piyasada hint kınası olarak geçen ancak içeriğinde zararlı kimyasallar bulunan maddeler daha fazla zarara neden olur. Bu nedenle hint kınası satın alırken ya da uygulatırken güvendiğiniz yerlere başvurmalısınız. Bu yazımızda merak edenler için, hint kınası saça nasıl uygulanır sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Sizde merak ediyorsanız gelin birlikte yazımıza göz atalım…

Makale İçeriğinde Neler Var

Hint Kınası Saça Nasıl Uygulanır

Hint kınasının saça uygulanışı çok basittir. Uygulama öncesinde saçlarınızın uzunluğu ve gürlüğüne göre yeterli miktarda toz hint kınası aldığınıza emin olun. Kınayı bir kap içine alıp üzerine saf su ekleyin. Daha kalıcı bir renk elde etmek isterseniz saf su yerine oksijenli su kullanabilirsiniz. Daha açık renk bir elde etmek için karışma biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Karıştırılan kınanın kahve telvesi kıvamında olması gerekir. Bu kıvamdan daha katı ya da daha akışkan olduğunda elde edilen sonuç memnuniyet vermeyebilir.
Hint kınası karışımı hazırlandıktan sonra saç köklerinden başlayıp tamamına uygulanması gerekir. Karışım saça uygulandıktan sonra bone ile kapatılıp 30-40 dakika bekletilmeli. Sonrasında su ve şampuan ile saçlar kınadan tamamen arındırılır.

Hint Kınasının Saça Faydaları

Normal kına gibi hint kınası da saçlar için son derece faydalı bir maddedir. Hint kınasının saça faydaları kısaca şu şekildedir.

  • Hint kınası, saçlarda kepeklenmeyi önler. Can sıkıcı kepeklerden kısa sürede kurtulup, yeniden kepek oluşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Saç dökülmesi için hint kınasından yardım alabilirsiniz. Doğal hint kınası saç derisinin güçlenmesine yardımcı olur ve dökülmesini engeller.
  • Aşırı yağlı saçlardaki yağ dengesi hint kınası ile sağlayabilirsiniz. Bu dengenin sağlanması ile daha geç yağlanan hoş saçlara sahip olmak mümkün.
  • Daha dolgun ve daha havalı saçlar için saçlar hint kınası ile boyayabilirsiniz.
  • Saçlardaki beyazların kapanması ve daha az beyaz saç teli için hint kınası kullanılabilir.
  • Hint kınası saçların düzleşmesini sağlar. Bu nedenle dalgalı ve kıvırcık saçlarda düzleştirme için kullanılabilir.

Hint kınası saçlara 2 ayda bir uygulanır. Kına ile istediğiniz rengi elde edemediğinizde üzerine boya yapmayın. Aynı şekilde saç rengi açma işlemi de uygulanmamalıdır. Bu işlemler kına sonrasında işe yaramayacağı gibi saçların çok yıpranmasına neden olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir