Pika Sendromu Nedir

Pika Sendromu Nedir

Pika sendromu nedir sorusunun cevabını ve konu hakkında merak edilen tüm detayları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Tıp dilinde pika olarak adlandırılan hastalık kil, toprak, kiremit tozu, kağıt, un, boya, kireç ve cam gibi maddeleri yeme alışkanlığıdır. Bir kişide pika sendromu olması için gıda özelliği olmayan bu maddelerden herhangi birisini 1 aydan daha uzun bir süredir yiyor olması gerekmektedir. Bu hastalığın fark edilir edilmez tedavisi edilmesi gerekir. Halk arasında bu rahatsızlık için vitamin eksikliği denilse de bunun altında başka sebepler vardır. Genel olarak bu sebepler psikolojik ve nörolojik sebeplerdir. Hastalık hakkında detayları merak ediyorsanız yazı devamına göz atabilirsiniz.

Pika Sendromu Nedir

Yabancı madde tüketme hastalığı olarak bilinmektedir. Hem küçük çocuklarda hem yetişkinlerde görülen bir rahatsızlıktır. Kişide çocukluk çağından itibaren oluştuğu gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Sadece bir sefere özel yabancı besin tüketmek ile sürekli tüketmek aynı şey değildir. Bu nedenle hastalığın teşhisi için doktora danışmak gerekir.

Pika Hastalığı Kimlerde Görülür

Pika hastalığının çoğunlukla çocuklarda görüldüğü düşünülse de aslında yetişkinlerde de görülmektedir. Hamile bayanlarda ve psikolojik rahatsızlığı olan kişiler de pika sendromu meydana gelme ihtimali vardır. Çocuklara pika sendromu teşhisi koyulabilmesi için onların 2 yaşından büyük olması gerekmektedir. 2 yaşından küçük çocuklarda uygun olmayan maddeleri ağza atma ve yeme davranışı olmaktadır. Bu durum onların yaşı gereği normal kabul edilmektedir. Vücudunda vitamin eksiliği olan kişiler de bu hastalığa rastlanmaktadır.

Pika Sendromunun Nedenleri

Sendromun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak sorunun psikolojik olduğu konusu üzerinde duruluyor. Bazı nörolojik sorunların da pika sendromuna neden olma ihtimal vardır. Buradaki en önemli nokta bu sorunun ne kadar süredir devam ettiğidir. Böyle bir hastalıktan söz edilebilmesi için 1 aydan daha uzun bir süredir gıda olmayan maddeleri yeme alışkanlığı olması gerekmektedir.

Hamilelikte Pika Sendromu

Bazı bayanlarda normalde böyle bir problem olmasa da hamilelikte pika sendromu gelişme ihtimali vardır. Anne adayı bu durumda kil, toprak, kireç, nişasta, kibrit gibi gıda olmayan maddeleri yeme eğilimi gösterir. Bu durum normal bir aşerme olmayıp, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hamilelerde pika rahatsızlığı psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişme göstermektedir. Ayrıca sorun bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden de kaynaklanmaktadır. Bu nedenle risk almamak adına vakit geçirmeden doktora danışarak gerekli önlemin alınması gerekmektedir.

Pika Hastalığı Tedavisi

Pika sendromu kadar hastalık tedavisi de merak edilmektedir. Hastalığın tedavi edilebilmesi için önce bunun nedeninin öğrenilmesi gerekmektedir. Hastalık, psikolojik yada nörolojik nedenden kaynaklanıyorsa bu konuda uzman olan doktorlar yardımı ile sorun çözülmektedir. Eğer hastalığın sebebi vücutta vitamin eksikliği ise o zaman da gerekli besin ve vitamin takviyeleri ile hastalık tedavi edilmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz diğer sağlık konuları için sağlık kategorimize de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir