Silikon Lekesi Nasıl Çıkar

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar

Silikon lekesi nasıl çıkar, sorusu özellikle hobi işleri ile uğraşanların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Herhangi bir eşyayı onarma yada yeni ürün hazırlamak için kullanılan sıcak silikon zaman zaman etrafa bulaşmaktadır. Kimi zaman ele, kimi zaman kumaşa, kimi zaman koltuklara bulaşan silikon lekelerinin çıkarılması için farklı yöntemler bulunmaktadır.  Yazımızın devamında bu yöntemler ve uygulanışları hakkında detayları sizlerle paylaşacağız. Sizler de karşılaştığınız lekeleri yok etmek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Silikon Lekesi Nasıl Çıkar

Kuruduğunda çok güçlü bir yapıştırıcı olan silikon, farklı pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım aşamasında zaman zaman yaşanan kazalar yada dikkatsizlik silikon lekelerine neden olur. Bu lekelerin ortadan kaldırılması için çok basit yöntemler mevcuttur. Elde yada kumaşta bulunan silikon lekesi çıkarma yöntemlerine gelin birlikte göz atalım…

Kumaştan Silikon Lekesi Çıkarma

Kumaş üzerinde oluşan silikon lekesini çıkarmak için yeni yada eski leke olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer leke yeni bir leke ise silikon henüz kurumadan kuru bir bez ile kumaş üzerinden alın. Ardından ılık su ile ıslattığınız nemli bez ile leke üzerini silip tamamen lekeden kurtulabilirsiniz. Eğer leke bu yöntem ile çıkmaz ve kurur ise daha farklı yöntem uygulamak gerekir.

Kurumuş silikon lekesini çıkarmak için ilk olarak lekeyi yumuşatın. Yumuşatmak için bir pişirme kağıdını yada ütü bezini leke üzerine yerleştirin. Ütü ile lekeyi ütüleyin ve ısı ile yumuşamasını sağlayın. Ardından yumuşayan silikonu asetonlu bir bez ile silerek temizleyin. Eğer kumaş hassas ise aseton zarar verebilir. Bunu önlemek için lekeyi yumuşattıktan sonra bir aparat ile kumaş üzerinden kazıyın. İzler kalmış ise çıkması için kuru temizlemeye verebilirsiniz.

Camdan ve Sert Yüzeyden Silikon Çıkarma

Sert bir yüzeyde oluşan silikon lekesini çıkarmak için kurumasını bekleyin. Kuruyup tamamen sertleşmeden müdahalede bulunmayın. Leke eğer tamamen sertleşmiyorsa bir buz kalıbını leke üzerinde gezdirin. Bu şekilde soğuyan leke tamamen sertleşir. Sertleşen lekeyi sert yüzeyden kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Silikon lekesini camdan çıkarmak için jiletle kazıma işlemi yapabilirsiniz. Kazıma işlemini yaparken camın çizilmemesi yada kırılmaması için dikkatli olmanız gerekir.

Elden Silikon Lekesi Çıkarma

Ele yapışan silikon lekesini çıkarmak için ilk olarak ellerinizi ılık suyun içine sokun. 5 dakika kadar ellerinizi bu suyun içinde bekletin. Böylece elinizdeki silikon lekesinin yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan silikon lekesini sert ancak keskin olmayan bir cisim ile kazıyabilirsiniz. Kazıdıktan sonra elinizde kalan bulaşıkları sabunlu su ile bir kaç kere yıkayarak çıkarabilirsiniz. Eğer elinizi suda beklettikten sonra kazınmıyorsa 5 dakika daha ılık su içinde bekletip kazıma işlemini yeniden yapın.

Yazımızı beğendiyseniz diğer pratik bilgiler için Pratik Bilgiler kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir