Bakliyatlar Nasıl Saklanır
Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Bakliyatlar Nasıl Saklanır

Bakliyatlar nasıl saklanır, hemen hemen her ev hanımının merak ettiği konulardan birisidir. Uzun süre, bozulmadan bakliyatları saklamak için bir kaç önemli noktaya dikkat etmek gerekir. Bu önemli noktalara dikkat ettiğinizde siz de bakliyatları uzun süre ilk günkü gibi saklayabilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan bu önemli noktaları yazımızın devamında paylaşmak istiyoruz.

Bakliyatlar Nasıl Saklanır

Bakliyatlar, mutfakların olmazsa olmazlarıdır. Hem yaz, hem kış aylarında sıkça tüketilen bu besinler zaman içinde böceklenerek tüketilemez hale gelebilir. Bunu önlemek için bakliyatları güzel bir şekilde saklamak gerekir. Bakliyatları haşlayarak yada çiğ olarak saklamak mümkündür. Yazımızda çiğ olarak bakliyatları saklarken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Çürük Taneleri Ayırın

Bakliyatları saklamadan önce mutlaka içlerini açıp çürüklerini kontrol edin. İçlerindeki çürükler, taşlar ve yabancı maddeleri ayırın. Bunun dışında bakliyat taneleri arasında formu bozulan yada rengi değişenleri de sağlamlardan ayırın. Böylece uzun süre bozulmadan bakliyatları saklayabilirsiniz.

Cam Kavanoz ve Bez Torbalardan Yardım Alın

Bakliyatları saklarken yapılan en önemli hatalardan birisi bakliyatları kendi poşetinde saklamaktır. Poşeti bir kere açıldıktan sonra bakliyatları bez torba yada cam kavanozların içinde saklamak gerekir. Cam kavanozlarda saklarken kapaklarını sıkıca kapatmaya özen gösterin. Kapaklar sıkı kapanmıyorsa yeni kapak almanız gerekir. Bez torbaların da aynı şekilde ağızlarının tamamen kapanması gerekir. Bunun için bez torbayı ip ile bağlamak gereklidir.

Sarımsak ve Defne Yaprağı

Bakliyatların her türü için defne yaprağı yada sarımsak kullanabilirsiniz. Bu iki malzeme bakliyatın böceklenmesini önleyecektir. 1 kilo bakliyat için bir adet defne yaprağı yada 2 diş sarımsak kullanabilirsiniz. Defne yapraklarını kavanoz yada bez torbaların dip kısımlarına yerleştirebilirsiniz. Sarımsakları ise kavanoz ve bez torbanın içine kabuklarını soymadan koymanız yeterli olacaktır. Her iki madde de bakliyatların uzun süre saklanmasına yardımcı olacaktır.

Tuz ile Nemlenmenin Önüne Geçin

Bakliyatın çürümesini önlemek için nemden uzak tutulması gerekir. Bunun için bakliyatların üzerine tuz ekleyebilirsiniz. 1 kilo bakliyat için 1 yemek kaşığı tuz eklemeniz yeterli olacaktır. Tuz kavanoz yada bez içindeki nemi emip bakliyatların kuru kalmasını sağlayacaktır. Böylece nemlenmeden kaynaklanan bakliyat çürümelerinin önüne geçilebilir. Tuz olarak isterseniz sofra tuzu kullanabilir, isterseniz de kalın tuz kullanabilirsiniz.

Mutlaka Serin ve Karanlık Ortamda Saklayın

Bakliyatları mutlaka karanlık ve serin ortamlarda saklamak gerekir. Sıcak ortamda saklanan bakliyatlar zaman içinde içten içe çürüyüp kullanılamaz hale gelecektir. Bunu önlemek için güneş ışığından uzak 0 ile 5 derece arasında ısısı değişen ortamlarda bakliyatları saklamak gerekir. Bu konuda özellikle yaz aylarında daha dikkatli olmak gerekir.

Yukarıda verdiğimiz bilgilere dikkat ederek bakliyatları daha uzun süre saklayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz benzer içerikler için Pratik Bilgiler kategorimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir