Göz Altı Morlukları için Salatalık

Göz Altı Morlukları için Salatalık

Salatalık, cilt için çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde cildin ihtiyacı olan onarım ve bakıma yardımcı olan salatalık, tek başına ya da benzer özelliklerde malzemeler ile birlikte karıştırılarak cilde uygulanabiliyor. Tüm cilt yüzeyinde etkili olan salatalık, göz altı morlukları için de son derece etkilidir. Farklı nedenler ile ortaya çıkan göz altı morlukları için salatalık ve salatalığın cilde faydaları hakkında kısa bilgileri yazımızın devamında sizler için paylaştık. Siz de bu bilgilerden yararlanıp salatalığın mucizevi etkisi ile güzelliğinize katkı sağlayabilirsiniz.

Salatalığın Cilde Faydaları

Salatalığın içindeki vitamin ve mineraller cildin beslenmesi, onarılması ve cilt tonunun cildin her yerinde eşit olmasına yardımcı olur. Akılda kalması için salatalığın cilde faydaları maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir…

  • Cildin yaşlanmasına karşı olumlu etkisi vardır.
  • İltihaplı cilt hastalıklarının kurutulması ve izlerinin tedavisinde kullanılabilir.
  • Akse, sivilce ve siyah noktalar nedeni ile ciltte meydana gelen kızarıklık ve izlerin giderilmesinde etkilidir.
  • Cildi derinlemesine temizler ve uzun süre nemli kalmasını sağlar. Bu özelliği, oluşmaya başlayan ince kırışıkların engellemeyi sağlar.
  • Sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Göz Altı Morlukları için Salatalık 

Salatalık, renk açıcı ve kan damarı büzücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle göz altı morlukları ve şişkinlikleri için ilk akla gelen maskelerden birisidir salatalık maskesi… Salatalığı ya da suyunu göz çevresine uygulayarak şişliğini alabilir, rengini açabilirsiniz. Salatalık maskesi için bir küçük salatalığı kalın dilimler halinde doğrayıp buzdolabında soğutun. Soğuyan salatalık dilimlerini göz kapaklarına yerleştirin. Bu şekilde 10-15 dakika kadar bekleyin. Ardından normal su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 2 defa bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Morluklar için salatalığın kendisi kadar suyunu da kullanabilirsiniz. Bunun için bir salatalığı robotta öğütüp suyunu çıkarın. Suyu soğuması için biraz buzdolabında bekletin. Ardından temiz bir parça pamuğu suyun içine batırın. Morluklar üzerine pamuğu koyup 10 dakika kadar bekleterek suyu emmesini sağlayın. Son olarak yüzünüzü soğuk ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Salatalık suyu ile göz altı morluklarına çözüm için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise salatalık ve limon suyu maskesi… Bu maske için eşit miktarda salatalık ve limon suyunu temiz bir kap içinde karıştırın. Ardından temiz bir pamuk yardımı ile morlukların üzerine sürün. 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Ardından su ile yıkayın. Bu yöntemi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz basit salatalık maskesi tarifleri düzenli uygulama ile göz altı morluklarını tedavi edebilir.

Yazımızı beğendiyseniz diğer güzellik önerileri için Güzellik kategorimize göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir