Kışlık Konserve Nasıl Yapılır

Kışlık Konserve Nasıl Yapılır

Yazın taze taze alıp tükettiğiniz sebzeleri, kışın da aynı tazelik ile tüketmek için konserve yapabilirsiniz. Marketlerde satılan katkı maddeli konservelerden daha lezzetli ve sağlıklı olan ev konservesi çeşidine göre sade olarak tüketilebilir ya da yemeklerin içinde kullanılmaktadır. Bu yazımızda farklı sebzeler ile hazırlanan kışlık konserve nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Kışlık Konserve Nasıl Yapılır

Yaz aylarında taze olarak bolca satın aldığınız sebzeleri türüne göre hazırlayıp konserve olarak saklayabilirsiniz. Türk mutfağında en fazla tüketilen ev konservelerini sizler için bir araya getirdik…

Domates Konservesi Tarifi

Domates konservesi Türk mutfağında en fazla tüketilen, en fazla ihtiyaç duyulan konserve türlerinden bir tanesidir. Bunun için satın aldığınız domatesleri güzelce yıkayın. Rendeleyip geniş bir tencere içine alın. Suyunu hafif çekene kadar domatesleri kaynatın. Sonrasında domateslerin sıcaklığı geçmeden temiz kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatın. Kavanozları ters çevirip bu şekilde soğumasını bekleyin. Sonrasında kavanozların düzünü çevirip serin ve nemli olmayan bir yerde saklayabilirsiniz.

Patlıcan Konservesi Tarifi

Patlıcan konservesini domatesli olarak hazırlayabilirsiniz. Bunun için patlıcanları küp küp doğrayıp az bir yağ içinde soteleyin. Başka bir yerde domatesleri rendeleyin. Biraz pişen domatesleri patlıcanların üzerine dökün. Bu şekilde biraz daha karıştırarak kavurun. Hazır olan konserveleri sıcakken kavanozlara paylaştırın. Kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirin. Bu şekilde soğuduktan sonra kavanozları düz çevirip serin ve kuru yerde saklayın.

Bamya Konservesi Tarifi

Bamya konservesi yapmak için ilk olarak bamyaları güzelce yıkayıp kuruması için temiz bir bez üzerine yayın. Sonrasında baş kısımlarını keserek alın. Başka bir tencere içinde domatesleri rendeleyip pişirin. Domatesler biraz suyunu ekince üzerine bamyaları ekleyip kaynatmaya devam edin. Bamyalar hafif sararınca ocağın altını kapatın ve soğumasına izin vermeden kavanozlara paylaştırın. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp tersine çevirin. Soğuyunca serin ve nemden uzak bir yerde saklayabilirsiniz.

Yeşil Biber Konservesi Tarifi

Konserve için yeterli miktarda yeşil biberi ince ince doğrayın. Biraz yağda hafif kızartıp sıcakken kavanozlara paylaştırın. Kapaklarını sıkıca kapatıp soğuyana kadar ters şekilde bekletin.

Kırmızı Biber Konservesi Tarifi

Kapya biberi olarak da bilinen kırmızı biber yazın çok sevilerek tüketilen, kışın da tüketilmek istenen sebzeler arasındadır. Kırmızı biber konservesi için biberleri fırında ya da ocak üzerinde közleyin. Ardından dikkatli bir şekilde kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarın. Cam kavanozları sıcak kalmaları için sıcak su içinde tutun. Biberleri soğumadan kavanozlara paylaştırıp kapaklarını kapatın. Soğuyana kadar ters çevirin ardından serin ve kuru yerde muhafaza edin.

Bu yazımızda sizlerle konserve nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaştık. Sizde yazın taze taze sebzelerinizi alıp bu şekilde konserveler hazırlayarak kışın istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Daha fazla pratik bilgi için Pratik Bilgiler kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir