Pastel Boya Yaydırma Tekniği
Kendin Yap

Pastel Boya Yaydırma Tekniği

Pastel boya ile yaydırma tekniği, okul öncesi dönemden itibaren uygulanan pastel boya çalışmalarından birisidir. Son derece kolay ve eğlenceli bir çalışma olan bu teknik çocukların da ilgisini çekmektedir. Pastel boya ile yaydırma tekniği çocukların el becerisini geliştirmek için çok önemlidir. Farklı renkli boyalar ile uygulandığında çocukların hayal güçlerine katkı sağlar. Hem okul öncesi dönemde hem de ilk okul çağında çocuklarla mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır.

Pastel Boya ile Yaydırma Tekniği

Pastel boya ile resim oluşturmak için farklı çok sayıda teknik uygulanmaktadır. Bu teknikler farklı aparatlar ve malzemeler kullanarak uygulanmaktadır. Pastel boya yaydırma tekniği için genel olarak pamuk, peçete, kağıt yada kulak temizleme çubuğu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Biz bu yazımızda sizler için pamuk ve kulak temizleme çubuğu ile yaydırma tekniği örneklerini paylaştık. Sizler daha farklı malzemeler ile de bu tekniği uygulayabilirsiniz.

Şablondan Yaydırma Tekniği için Malzemeler

  • Resim kağıdı
  • Yansıtma için şekil şablonu
  • Pastel boya
  • Pamuk yada kulak temizleme çubuğu
  • Makas

Yaydırma Tekniği Uygulaması

Tekniği uygulamak için ilk olarak istediğiniz her hangi bir şekli kağıt üzerine çizin. Sonrasında kağıttaki şekli makas ile keserek çıkarın. Hazır olan şablonu istediğiniz renk pastel boyalar ile boyayın. Bu boyama işleminde özellikle boyaların şeklin kenarlarına gelmesine dikkat edin. Bastırarak koyu şekilde pastel boya ile şeklin kenarlarını boyayın.

Boyama işleminden sonra asıl resim kağıdının üzerine şablonu yerleştirin. Yaydırma yapacağınız kulak temizleme çubuğu yada pamuğu hazırlayın. Şablonu parmağınız ile üzerine bastırarak sabitleyin. Kenarlardaki boyaların üzerinden şablon dışına doğru bastırarak yaydırma yapın. Bu işlemi yaparken pastel boyanın renginin çıktığı son noktaya kadar pamuğu yada çubuğu ilerletin. Eğer kağıdınız küçükse kağıdın gittiği yere kadar yaydırma işlemini yapın. Şeklin tüm kenarlarına aynı işlemi yaptıktan sonra şablonu olduğu yerden alın. Çıkan şeklin içini yada kenarlarını istediğiniz şekilde süsleyip yazılar ile doldurabilirsiniz.

Şablonun kenarlarını isterseniz tek renk isterseniz de birden fazla renk olarak boyayabilirsiniz. Yaydırma ve yansıtma tekniğini uygularken koyu renkli boyalar kullandığınızda daha güzel sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız kağıtları duvar dekorasyonu olarak kullanabilirsiniz.

Çalışmanın detayları için Youtube kanalımızda yer alan videoya göz atabilirsiniz. Ayrıca benzer çalışmalar için Kendin Yap kategorimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir